"С една обща революция да се направи коренно преобразуване на сегашната държавна деспотско-тиранска система и да се замени с демократска република (народно управление). На същото това място, ... в което владее правото на силата, да се издигне храм на истината и правата свобода. ... Българи, турци, евреи и пр. ще бъдат равноправни във всяко отношение: било във вяра, било в народност, било в гражданско отношение, било в каквото и да е било. Всички ще спадат под един общ закон, който по вишегласие на всички народности ще се изработи." Не за първи път цитираме тези думи на Васил Левски. Направихме го и в началото на седмицата, която уж премина под знака на очаквания национален празник Деня на Съединенето. Това очакване бе затъмнено от политическите и социални трусове в държавата. Затова в "Познати и непознати" питахме единни ли сме днес и колко верни сме на този национален идеал - Единението; питахме кое е общото, което ни обединява и как да се преодолеят разделителните линии помежду ни.
Отговор на този въпрос потърсихме от директора на Института за исторически изследвания на БАН проф. дин Даниел Вачков.
"Съединението е момент, в който трябва да се опитаме да се равняваме по този най-голям български успех в новата ни история и да извлечем поуките, за да направим нашето съвремие по-успешно. ...Разбира се, че има противоречия между министър председателя Петко Каравелов и княз Александър Батенберг, но в крайна сметка има идея, има кауза, която ги обединява и това е националното единство. Но другото, което обединява българите в този момент, това са нещата, за които е писал великият Левски – свободата и равноправието, за което българите ще се борят – равноправието между народите, които живеят в България, за една наистина правова държава. Виждаме, че има базисни ценности, които обединяват както народа, така и неговите ръководители. За съжаление се опасявам, че днес дори по отношение на базисните ценности нямаме единство... Основното е политиците да покажат способност да се обединяват и да загърбват личностни антипатии..."
Останалата част от разговора с проф. Даниел Вачков чуйте в звуковия файл.
Някога един философ беше казал че "всичко започва в човека и завършва в човека" – мисъл, която ни насочва към личната ни отговорност – личната ни отговорност за днешното състояние на обществото. А когато говорим за личността и за това, което ни прави хора, няма как да не попитаме и духовниците. Затова в нашия разговор включихме протодякон Иван Петков – автор на книгата "Да живееш с вяра" и д-р Бирали Бирали, преподавател във Висшия Ислямски Институт и ръководител на Центъра за духовно наставление и консултации към Главното Мюфтийство.
За единението на един народ и за единението на различните групи в дадено общество важна роля играят религиите. Защо обществото ни днес не ги припознава като средство за постигане на единство и за възпитание на по-добри и отговорни свои граждани – с това продължи разговорът ни с д-р Бирали и протодякон Иван Петков.
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..
Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..
Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg