"С една обща революция да се направи коренно преобразуване на сегашната държавна деспотско-тиранска система и да се замени с демократска република (народно управление). На същото това място, ... в което владее правото на силата, да се издигне храм на истината и правата свобода. ... Българи, турци, евреи и пр. ще бъдат равноправни във всяко отношение: било във вяра, било в народност, било в гражданско отношение, било в каквото и да е било. Всички ще спадат под един общ закон, който по вишегласие на всички народности ще се изработи." Не за първи път цитираме тези думи на Васил Левски. Направихме го и в началото на седмицата, която уж премина под знака на очаквания национален празник Деня на Съединенето. Това очакване бе затъмнено от политическите и социални трусове в държавата. Затова в "Познати и непознати" питахме единни ли сме днес и колко верни сме на този национален идеал - Единението; питахме кое е общото, което ни обединява и как да се преодолеят разделителните линии помежду ни.
Отговор на този въпрос потърсихме от директора на Института за исторически изследвания на БАН проф. дин Даниел Вачков.
"Съединението е момент, в който трябва да се опитаме да се равняваме по този най-голям български успех в новата ни история и да извлечем поуките, за да направим нашето съвремие по-успешно. ...Разбира се, че има противоречия между министър председателя Петко Каравелов и княз Александър Батенберг, но в крайна сметка има идея, има кауза, която ги обединява и това е националното единство. Но другото, което обединява българите в този момент, това са нещата, за които е писал великият Левски – свободата и равноправието, за което българите ще се борят – равноправието между народите, които живеят в България, за една наистина правова държава. Виждаме, че има базисни ценности, които обединяват както народа, така и неговите ръководители. За съжаление се опасявам, че днес дори по отношение на базисните ценности нямаме единство... Основното е политиците да покажат способност да се обединяват и да загърбват личностни антипатии..."
Останалата част от разговора с проф. Даниел Вачков чуйте в звуковия файл.
Някога един философ беше казал че "всичко започва в човека и завършва в човека" – мисъл, която ни насочва към личната ни отговорност – личната ни отговорност за днешното състояние на обществото. А когато говорим за личността и за това, което ни прави хора, няма как да не попитаме и духовниците. Затова в нашия разговор включихме протодякон Иван Петков – автор на книгата "Да живееш с вяра" и д-р Бирали Бирали, преподавател във Висшия Ислямски Институт и ръководител на Центъра за духовно наставление и консултации към Главното Мюфтийство.
За единението на един народ и за единението на различните групи в дадено общество важна роля играят религиите. Защо обществото ни днес не ги припознава като средство за постигане на единство и за възпитание на по-добри и отговорни свои граждани – с това продължи разговорът ни с д-р Бирали и протодякон Иван Петков.
В "Мигранти с таланти" ви срещаме с афганистанеца Халед Мераджудин . Той е роден в Кабул и пристига в България преди 25 години като бежанец от войната в Афганистан. След престой в Индия, през 1991 г. семейството му пристига в България, където намира своя втори дом. Тук Халед завършва 52-ро училище "Цанко Церковски" в София, след което учи в Нов..
В редакция "Хумор и сатира" често правим открития, които засягат човечеството и винаги ги споделяме с него. Какво открихме тази седмица (освен, че Кралят е жив) ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по стихотворения на..
До какви последици за собствениците на имоти водят направените изменения на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, приети в пленарна зала на 9 февруари 2024 г.? Доколко са съобразени с Конституцията на Република България тези поправки? Как ще бъдат обезщетени собствениците на имоти? Какъв е казусът на Кирил Киров , собственик на имоти около..
На 21 февруари светът отбелязва Международния ден на екскурзовода – професия, която има ключова роля в опазването и популяризирането на културното наследство. По този повод разговаряме с Румяна Титерякова , дългогодишен екскурзовод и преподавател в Пловдивския университет, за предизвикателствата пред професията и необходимостта от баланс между..
Анка Ламбрева е име, което днес малцина познават, но нейната история заслужава да бъде помнена. Тя остава в историята като първата българска жена, осъществила околосветско пътешествие, и доказва, че ограниченията, наложени от времето и обществото, не могат да спрат свободолюбивия дух. По повод 130-годишнината от рождението ѝ Мария Деянова,..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg