Антарктида е една лаборатория за наука и въпросите, които ние като учени имаме, могат по- бързо да стигнат до своите отговори, заяви хидробиологът доц. Весела Евтимова. Тя е участвала в две експедиции. Всичко там докосва по особен начин сетивата и дава възможност на учените да развиват своите проучвания, сподели още тя.
На Антарктида отидохме с идеята да инсталираме първата българска сеизмична станция, за да може да работи постоянно там, съобщи в „Следобед за любопитните“ физикът гл. ас. Гергана Георгиева от Физическия факултет на СУ „Климент Охридски“. Следващата година тя отново ще бъде част от българската експедиция до ледения континент, тъй като вече е изготвен проект, за който са намерени и средства. Планирано е поставянето на още една сеизмична станция на един от съседните острови, сподели още Георгиева.
11 пъти е участвал в български експедиции до ледения континент ядрения физик Васил Гурев. Антарктида е едно удивително място, невероятна природа и условия, и съвсем доскоро ненаселен район, сподели Гурев. В началото съм ходил по една- две седмици, без да срещнеш никого. За включванията на ледниците, които запечатват събитията в отделните години и да получи информация за отделните периоди както за живота , така и за неговото развитие. Това може да подпомогне изследването на климатичните промени през годините. За първите години на изследователската работа, използването на класическите средства на геодезията в началото и постиженията днес при изследването на ледения континент.
"Винаги са ми били важни отношенията с хората, защото ние сме социални, имаме и близки. За мен е много важно моите близки да са до мен; да виждам, че и те успяват, да им помагам – както те на мен, така и аз да им помогна, да отвърна на доброто с добро. Отношенията винаги са важни. Например в образователната сфера, че се постигат някакви успехи, няма..
Познат шаблонен израз, който припознахме в навечерието на Софийския маратон, но през погледа на ортопеда и травматолога. Гостът проф. Румен Кастелов е началник на клиника в Медицинския институт на МВР, познат като МВР-болница, опитен специалист и хирург. Поставихме акценти върху много проблеми и нюанси в ортопедията: битовите и спортните травми –..
Българските физици са активни, постиженията им са видими не само в национален и европейски, но и в световен мащаб, заявява в предаването "Следобед за любопитните" акад. Александър Драйшу – председател на Съюза на физиците в България (СФБ) и отбелязва, че това е извод от Четвъртия пореден конгрес по физически науки, който се проведе през тази..
Ако напишете името на оманската провинция Салала в Гугъл, ще се появят повече снимки на водопади, ручеи и тучни поляни, отколкото на плажове или на характерната за държавата пустиня. Наистина това кътче е неповторимо! В целия Близък Изток няма друго място, където да вали дъжд и където да е зелено. Неотдавна десант от омански туроператори споходи Софияl...
"Суперлунието със съвпадащи, т.е. близки във времето, лунен перигей и пълнолуние, като такива събития имаше две през тази година – на 18 септември, рано сутринта, и това, което предстои на 17 октомври 2024 година, съобщи в предаването "Следобед за любопитните" астрофизикът Пенчо Маркишки. Той допълва, че когато лунният перигей е близък по време с..
Ако напишете името на оманската провинция Салала в Гугъл, ще се появят повече снимки на водопади, ручеи и тучни поляни, отколкото на плажове или на..
Голямата изненада при обявяването на новия сезон на Кралския театър "Ла Моне" през април бе новината, че последните две творби от тетралогията "Пръстенът..
В рубриката "Културен отпечатък" на предаването Terra Култура ви представяме един от емблематичните музеи на България – Музеят на родопския карст в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg