Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Съвети на адвоката" с адв. Христиан Митев

Адв. Христиан Митев и Анелия Торошанова
Снимка: Росица Михова

В рубриката "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в ефира на "Законът и Темида".

Слушателка, която сама отглежда детето си след развод, но не получава присъдената ѝ издръжка от бащата, пита по какъв законов ред може да се справи с този проблем.  

По думите на адв. Митев това е често срещан проблем в семействата, претърпели развод. Следва майката да се обърне към съдебен изпълнител – частен или държавен – за да бъде подадена молба за образуване на изпълнително дело.

Освен по гражданскоправен път родителят може да изиска получаване на издръжката, сезирайки прокуратурата за образуване на наказателно производство, тъй като според НК неизплащането на издръжка за период, дълъг повече от два месеца, е престъпление. Длъжникът може да бъде лишен от свобода за една година или да бъде подложен на пробация.

Ако лицето няма доходи, с които да изпълнява задължението си, може да бъде образувано производство за изплащане на присъдената издръжка от страна на държавата. Тогава родителят трябва да се  да се обърне към общината чрез заявление, както и да предостави протокол на ЧСИ, който е установил, че длъжникът няма доходи и имущество, с които да изпълнява задълженията си.

Вторият слушател задава следните въпроси, свързани с договор за аренда на земеделска земя: Длъжен ли е наследник, който сключва аренден договор, да снабди останалите сънаследници с него, когато съсобственикът е некоректен и не изплаща рентата на останалите съсобственици? Не е ли редно даването на земята под аренда да бъде максимум до 5 години, за да се избегне заграбването? Може ли по служебен път да се сдобиеш с аренден договор?

Когато договорът е сключен само от някои от собствениците на земеделска земя, отношенията им се решават по чл. 30 ал. 1 от Закона за собствеността. Всеки съсобственик има правото и задължението да участва в ползите  и тежестите на общата вещ.

Слушателят има право на иск по съдебен ред за неговия дял от получаваните пари за ползването на земята по договора за аренда.

Искът с претенция за обезщетение е насочен срещу другия съсобственик, а не срещу арендатора.

В Закона за арендата и земеделието минималният срок е 5 години и няма определен максимален срок. Може би законодателят трябва да помисли в тази насока, заявява адв. Митев.

 Съдържанието на договора за аренда може да бъде потърсено в Агенция по вписванията или в общинската служба по земеделие, където е регистриран слушателят.

Чуйте въпросите и отговорите в звуковия файл:  


По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пулсът на българското общество в световен контекст

За "моментната снимка" на обществото ни като по-широка социална система в "Нашият ден" разговаряме със социалния експерт Станислав Додов дни преди събитието "Станция за вслушване: България и светът в зората на 2025 година" . "Станция за вслушване" е ежегодно международно събитие с българско участие, осмислящо процесите и явленията от..

публикувано на 15.01.25 в 09:17
о. Тувалу

Климатичните промени – между отрицанието и метасолидарността

В рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" проф. Стоян Ставру разсъждава над правата на изчезващите вследствие на климатичната криза островни държави и други хабитати. Защо, докато се борим с водната криза, трябва да се вълнуваме от потъването на островната държава Тувалу – или в какво се изразява климатичната солидарност..

публикувано на 14.01.25 в 13:32
Доц. д-р Йосиф Аврамов

Час по-скоро новото правителство трябва да приеме Бюджет 2025

Ситуацията с държавния бюджет и цената на тока в "Нашият ден" коментира доц. д-р Йосиф Аврамов , експерт в областта на финансите и инвестициите. Възможно ли бе цените на хляба и на природния газ да не бъдат повишени в началото на тази година – според доц. Аврамов отговорът е "да", особено що се отнася до цените на електричеството. Цените..

публикувано на 14.01.25 в 12:45
Нина Цанева и Илияна Шмателка

Илияна Шмателка: За живота и бизнеса на границата между две вселени

Как изглеждат животът и бизнесът на границата на две вселени – традиционния бизнес и информационните технологии , и лесно ли се "прекрачва" от едната в другата? Гост в "Нашият ден" е Илияна Шмателка – консултант и мотивационен лектор. Шмателка разказва за своя българо-австрийски произход и за уникалното фамилно и културно..

публикувано на 14.01.25 в 10:46
Ски писта във Велинград

Ирена Георгиева: Туризмът ражда мечти

В разгара на зимния туристически сезон темата на "Нашият ден" е българският туризъм , концепцията "Дестинация Балкани" и Гаранционният фонд на туроператорите. Събеседник в разговора е зам.-министърът на туризма Ирена Георгиева. В началото на разговора Георгиева отправя послание към хората, които изкарват прехраната си от туризъм, както..

публикувано на 14.01.25 в 09:37