Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Co-Creating Labs, или как да създаваме креативни кампании

| обновено на 17.09.24 в 09:56
Снимка: bcnl.org

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" вниманието се насочи към предстоящата през октомври лаборатория за креативни кампании – Co-Creating Labs 2024. Тази инициатива има за цел да разкрие как артистичният подход и визуалният език могат да подкрепят успеха на всяка кампания. В рамките на двудневната творческа среща, шест граждански организации с по двама свои представители ще имат възможността да работят заедно с артисти и дейци на изкуството, за да разработят стратегии за комуникиране и защита на европейските ценности – основа на активистката им дейност.

В ефира на "Нашият ден" Айлин Юмерова от Български център за нестопанско право обясни същността на тези лаборатории. Тя сподели, че това е формат, който позволява на граждански организации да развият своите концепции за кампании, с които да привлекат обществена подкрепа или да застъпват важни социални проблеми. "Това е много интерактивен формат", подчерта Юмерова, като уточни, че организациите влизат с конкретен проблем, върху който искат да насочат вниманието на обществото. В продължение на два дни те ще работят усилено с креативни ментори и хора на изкуството, за да намерят най-подходящите методи за въздействие върху аудиторията.


Юмерова подчерта значението на съвместната работа с артистите, която позволява на организациите да усвоят знанието как креативно да въздействат върху хората. "Сърцевината на тези лаборатории е комуникацията, базирана на надеждата", каза тя. Този подход е насочен към създаването на кампании, които вдъхновяват и обнадеждават, използвайки силен визуален език, за да имат истински ефект върху обществото.

Организациите, участващи в лабораториите, могат да работят в различни сфери – от подкрепа за хора в уязвимо положение, през опазване на околната среда, до защита на върховенството на закона и човешките права. "Кампаниите трябва да бъдат насочени към промяна на средата и да носят послания, които вдъхновяват", подчерта Юмерова.


Тя също така изтъкна, че лабораториите са насочени към организации, които служат като посланици на европейските ценности, защитават демокрацията и помагат на хората в уязвимо положение. "Важно е организациите да имат опит в застъпничеството и да въвличат местната общност там, където работят", поясни Юмерова. Според нея от участниците се очаква да имат ясно разбиране за важността на креативните кампании и тяхната роля в промяната на средата.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

Снимки: bcnl.org

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боряна Ангелова-Игова

Оптимизъм и интеграция: Как спортът приобщава?

В предаването "Време за наука" гостува доц. Боряна Ангелова-Игова , която споделя своите впечатления и анализи за настоящото състояние на спорта в България. Тя изразява оптимизъм, като отбелязва, че изминалата година е била изключително успешна от спортна гледна точка. Карлос Насар: Чакат ме нови предизвикателства, изтощен съм от емоции..

обновено на 17.12.24 в 14:44

Климат, деца и права: Международен проект обединява усилия за устойчиво бъдеще

Децата и техните права често остават на заден план, когато става въпрос за климатичната криза. Според Иван Куцаров от мрежата за гражданско действие "БлуЛинк", именно този аспект е във фокуса на новия проект "Околна среда, права и деца". В интервю за предаването "Време за наука" той обяснява как климатичните проблеми и правата на децата са тясно..

обновено на 17.12.24 в 14:00
Иван Василев, зам.-кмет по финанси в Столичната община.

София става по-чиста и зелена – равносметка от Иван Василев

В навечерието на коледните и новогодишни празници в предаването "Нашият ден" гостува заместник-кметът по финанси на София Иван Василев. В рамките на разговора се обсъждат постигнатото през изминалата година, нерешените проблеми и предстоящите задачи за 2025 г. "Работата за София е привилегия", казва Василев и изразява своята мотивация да..

обновено на 17.12.24 в 13:21
Мануела Несъл

Партньорството на България с ЕБВР през 2024 г.: Преглед на постигнатото и поглед към бъдещето

В рубриката "Темата на деня" дискутирахме развитието на партньорството на България с Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) през изминаващата година и какво предстои в следващите етапи от сътрудничеството ни. Специален гост в студиото беше Мануела Несъл , директор на ЕБВР за България, която разкри ключови данни, проекти и..

публикувано на 17.12.24 в 11:35

"Съвременното китайско общество" – поглед отвътре към днешен Китай

Неотдавна Китайският културен институт в София бе домакин на изключително интересно събитие, събрало представители на културната общност, дипломати, общественици и всички, които проявяват интерес към българо-китайския културен и бизнес обмен. Поводът бе представянето на книгата „Съвременното китайско общество – устройство и начин на живот“...

обновено на 17.12.24 в 11:04