Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първият български православен филм скоро тръгва по екраните

| обновено на 18.09.24 в 10:13

Очакваме премиерата на първия български игрален филм, посветен на вярата. Екранизацията на книгата "Не затваряй очи" на писателя Мартин Ралчевски бележи началото на православното българско кино. В ефира на предаването "Нашият ден" Ралчевски се включи на живо от Обединеното кралство.

Филмът "Не затваряй очи" проследява историите на двама герои, Петър и Павел, които живеят в различни епохи – Петър през 80-те години и Павел в настоящето. Петър преживява трагедия, когато губи сестра си в инцидент и е изгонен от дома си. В същото време Павел се бори със страданието на своята сестра, която е болна от рак. Житейските им пътища се преплитат чрез божия промисъл, а съдбите им си взаимодействат, за да намерят пътя към доброто.

Мартин Ралчевски сподели в ефира своите вълнения и очаквания за премиерата на филма, която ще се състои на фестивала "Златна роза" във Варна. "Съгласен съм с определението, че това е първият православен игрален филм в българската киноистория. Ние нямаме такъв досега и това е заявка за нещо ново и различно", каза писателят.

Той призна, че е развълнуван да види как публиката ще приеме този уникален проект, изпълнен с вяра и молитва от начало до край.

"Вярвам, че всеки българин носи в себе си вяра в Бога, но въпросът е как тя му се предлага и показва", допълни Ралчевски. Той изрази надежда, че филмът ще достигне до сърцата на хората и ще им даде онова, от което имат нужда – вяра и упование. "Когато излезе зрителят, да си каже – ето, аз имах нужда от това нещо, имах нужда от такава вяра. Филмът трябва да остави дълбока следа, да промени човека към добро, да го обърне към Бога, вярата и православието."

Филмът "Не затваряй очи" представлява важна крачка напред в българското кино, особено в жанра на религиозното кино, който досега не е бил развит у нас. Ралчевски вярва, че този проект може да вдъхне на хората вяра и да ги насочи към спасението на човешката душа, особено във време на политическа и икономическа нестабилност.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова
ВИЖТЕ ОЩЕ

Трафикът на хора и съвременното робство

През последните 10 години светът стана свидетел на неимоверно разрастване на две явления, тясно свързани помежду си – бежанските вълни и трафикът на хора. Нещастието на хората, търсещи убежище, е използвано от трафикантите на хора, за да печелят милиарди. Според ЕК трафикът на хора генерира приблизително 236 милиарда щатски долара годишно, а в..

публикувано на 20.11.24 в 16:10
Страхил Делийски

Една "женица" в публичното политическо говорене

Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят и казват публично представителите на политическите партии и висшите държавни служители, може би ви е направила впечатление една дума. Думичка, бих я нарекла, защото някак между другото се промуши..

публикувано на 20.11.24 в 15:29

Седмица на редките болести в Европейския парламент в Брюксел

От 18 до 20 ноември за трета поредна година се провежда Седмицата на редките болести в Европейския парламент в Брюксел. За очакваните решения и политики в Lege Artis разговаряме с д-р Петя Стратиева , председател на Национален алианс "Редки болести България". Европейската седмица на редките болести цели да въоръжи пациентите и..

публикувано на 20.11.24 в 12:37
Доц. Иван Иванов

Антимикробната резистентност – национален здравен приоритет

Страната ни за поредна година е сред държавите в Европейския съюз с най-висока употреба на антибиотици, сочат данните, публикувани от Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията. България е една от държавите, за които тази година ЕК специално е създала видеоигра за разясняване на антимикробната резистентност и разумната..

публикувано на 20.11.24 в 11:44

Над 600 села у нас са без обществен транспорт. Има ли решение?

В рамките на рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" се обсъди темата за автобусния транспорт в България и как подготвените промени в Закона за автомобилните превози могат да повлияят на хората в малките и големите населени места. Разговорът разкри тревожни факти и различни гледни точки относно съществуващите проблеми и възможните решения...

обновено на 20.11.24 в 11:42