Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антимикробната резистентност – национален здравен приоритет

Доц. Иван Иванов
Снимка: Георги Нейков, БНР

Страната ни за поредна година е сред държавите в Европейския съюз с най-висока употреба на антибиотици, сочат данните, публикувани от Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията.

България е една от държавите, за които тази година ЕК специално е създала видеоигра за разясняване на антимикробната резистентност и разумната употреба на антибиотици. Това съобщи за БНР Рожер Доменек Амадо, директор за стратегията "Едно здраве" в Генерална дирекция "Здравеопазване и безопасност на храните" на Европейската комисия.

Чуйте репортажа в звуковия файл: 

Темата за антимикробната резистентност в Lege Artis коментира доц. д-р Иван Иванов, ръководител на Националната референтна лаборатория "Kонтрол и мониториране на антибиотичната резистентност" към Националния център по заразни и паразитни болести.

"Ваксините отдавна са доказали своята ефективност, като превантивна мярка за разпространение и развитие на антимикробната резистентност. Пример е пневмококовата ваксина, която вече на 15 години се употребява", казва доц. Иванов и допълва, че ваксината се нуждае от актуализация.

Специалистите залагат много на ваксинопрофилактиката. Затова, по думите на доц. Иванов, е необходимо повишаване на информираността относно проблема с резистентността. Това е в основите на стратегията на СЗО и на ЕК.

Надзорът трябва да се повиши чрез нови методи за идентифициране и доказване на резистентни микроорганизми и повишаване на диагностичните възможности. Задължително е ограничаването и разумната употреба на антибиотици в болничната и извънболничната помощ, подчертава доц. Иванов.

Националният план за борбата с резистентността все още не е одобрен за финансиране, като гостът изразява надежда, че в една по-стабилна политическа среда програмата ще влезе в действие.

Чисто нов клас антибиотици не е известен от 25 години насам, тъй като производителите са демотивирани от големите разходи, необходими за клинични проучвания.

Решението на проблема с резистентността е да проявим сила и воля в опазването на това, което имаме в момента, смята доц. Иванов.

Повече по темата чуйте в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31