Днес ще ви запознаем с човек, който олицетворява истинското значение на гражданския дълг. Без да очаква помощ от институциите или някакви награди, той поема инициативата и чрез своите действия дава пример на децата си какво означава да се грижим за общото благо. Този човек е Даниел Цавков от Пловдив. Неговият основен стремеж е да покаже на децата си, че всяко малко действие, което е в полза на обществото, води към по-добър свят.
През последните две години, кварталът, в който Даниел живее, район "Централен" в Пловдив, претърпява редица ремонти. Улиците, тротоарите, парковете и детските площадки са обновени, но след края на ремонтите остава един проблем – мръсотията. Много от площадките за игра са останали силно запрашени, а с времето се натрупват и листа, което затруднява децата да ги ползват.
Даниел, баща на две деца – едното на 11 години, а другото на 4 – вижда проблема и решава да не стои безучастен. Той си купува инструменти за почистване и започва сам да поддържа детските площадки в квартала. Благодарение на неговата доброволна работа, децата отново могат да се радват на чисти и безопасни пространства за игра.
„Всичко започна с нуждата децата да имат къде да играят“, споделя той в ефира на "Нашият ден". "Когато започнах да почиствам, веднага забелязах как децата се върнаха на площадките. Много хора дори си мислеха, че това е работа на общината. Но когато разбраха, че го прави един от нас, един родител, бяха изключително щастливи."
Неговите усилия обаче не спират дотук. За Даниел е важно не само да почисти, но и да даде урок на бъдещите поколения. "Всичко започва от начина, по който аз се държа и отнасям към света", казва той. "Опитвам се да направя така, че никой да не трябва да минава след мен и да поправя това, което съм оставил."
С този пример Данел Цавков не само прави квартала си по-добро място за живеене, но и вдъхновява околните да последват неговия пример. Без да чака благодарности или награди, той показва как всяко малко действие може да допринесе за по-добър свят, като ни учи на отговорност, ангажираност и грижа за общото благо.
Чуйте разговора в звуковия файл.
По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора. Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..
Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..
Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..
В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..
Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии? По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg