Васил Славов е роден в София, където през 1989 г. излиза първата му стихосбирка "Спомен за потоп". Тогава заминава за САЩ, за да специализира след английската филология в Софийския университет литература, литературна критика и творческо писане и остава там. Вече е публикувал поезия, преводи и критически текстове в различни литературни издания у нас – в първите броеве на списанията "Мост" и "Нава", на "Литературен вестник". От Америка продължава да сътрудничи на "Литературен форум", "Век 21", "Култура", "Демокрация" и др. И продължава да пише. Васил Славов има няколко поетични и белетристични книги, сред които "Фургоните на Адамсбърг", "Записки на Препарирания", "Бич божи", "Американа", "Звяр", "Следверие", "Ням". Миналата година излезе и автобиографичният му роман "Строфи на кръвта".
Най-новата му стихосбирка се нарича "Ахав", алюзия за "Моби Дик" на Мелвил, богато илюстрирана от проф. Станислав Памукчиев.
За нея Румен Леонидов пише в предговора: "В издирването на себе си Славов се преоткри като "Ням", в онемяването от несъгласията си, но сега излиза с цялата си мощ на повърхността на космическия океан с виденията си в Ахав. Тук биваме облъхнати от светлоструйна драматична изповедност, от изобилието на словоцветието, застиваме в размисъл пред гибелната съдбовност на безподобната му лирика. И в тази книга авторът е строг към обострената си чувствителност, преминал през дългия, кръстов път на приношението и опрощението, за да застане до най-надарените поети на своето поколение, но с неподражаем силует, с различен, магнетичен профил и с респектираща модерна душевност. Той осъзнава това. За нас остава да проумеем поетическото му познание. И да се доверим на смисъла и надсмислите на мъжествената му поезия."
Васил Славов е носител на престижни литературни отличия. Представял е стихотворения на английски в САЩ и Великобритания – "Poetry Magazine", "Decanto" и др. Живее в Питсбърг, Пенсилвания. Син е на писателя Атанас Славов, а майка му Елисавета Арнаудова е оркестрант в Софийската филхармония.
Тази есен на Алея на книгата в София той даваше автографи по повод новата си книга. Срещнахме се обаче малко преди това в Созопол. Чуйте разговора за стихосбирката му "Ахав", чиято премиера предстои през октомври в София.
Художникът Слав Недев e известен с творбите си у нас и в чужбина, има национални и международни отличия за работата си. Негови картини са включени в колекции, между които: в Градския музей на Вуковар – Хърватска; Държавен департамент Вашингтон – САЩ; "Гауденц Б. Руф" – Цюрих, Швейцария; Imago Mundi на фондация "Бенетон" – Тревизо, Италия; Siddhartha..
Художникът Спас Йорданов, дипломант-магистър в специалност “Керамика” на Нов български университет и един от най-емблематичните студенти на ателие Керамика на НБУ ще покаже изложбата си “Дракони и дракотаври”. Тя се открива на 14 януари и ще продължи до 30 януари в столичната галерия “Аросита”. Експозицията представя две концептуални линии: едната..
На 13 януари в Сатиричния театър "Алеко Константинов" беше честването по повод 100 години от рождението на Георги Калоянчев. Пред гости, журналисти и трупата на театъра, актьорът Ивайло Калоянчев и директорът Калин Сърменов разказаха спомени за Калата. На камерната сцена "Методи Андонов" бяха изложени част от запазените костюми на големия български..
Мартин Кръстев (2000) е от Хисаря, но споделя, че домът му е някъде между Асеновград и Лисабон. Живее в София, където се занимава с трудова психология. В свободното му време можете да го видите да помага като доброволец, да чете книги или да търси нов любим десерт. Лауреат е на четиридесетото издание на Национален младежки конкурс за поезия "Веселин..
"Целият свят е сцена и ние всички сме актьори." Може би банален израз, когато се опитваме да говорим за театър, живот и изкуство, но както знаем, в клишетата е истината. Особено при разговор с д-р Сава Драгунчев, който освен актьорското си образование в НАТФИЗ "Кръсто Сарафов" е специализирал и актьорско майсторство в Кралския Шекспиров театър,..
В рубриката "Архивите са живи", обръщаме поглед към един от най-ярките символи на българската литература – Пейо Яворов. На днешния ден по нов стил, преди..
В рубриката "Разговорът" ви срещаме с Лида Тенева – опитен изследовател, който посвещава професионалния си живот на изучаването на океанските екосистеми и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg