Васил Славов е роден в София, където през 1989 г. излиза първата му стихосбирка "Спомен за потоп". Тогава заминава за САЩ, за да специализира след английската филология в Софийския университет литература, литературна критика и творческо писане и остава там. Вече е публикувал поезия, преводи и критически текстове в различни литературни издания у нас – в първите броеве на списанията "Мост" и "Нава", на "Литературен вестник". От Америка продължава да сътрудничи на "Литературен форум", "Век 21", "Култура", "Демокрация" и др. И продължава да пише. Васил Славов има няколко поетични и белетристични книги, сред които "Фургоните на Адамсбърг", "Записки на Препарирания", "Бич божи", "Американа", "Звяр", "Следверие", "Ням". Миналата година излезе и автобиографичният му роман "Строфи на кръвта".
Най-новата му стихосбирка се нарича "Ахав", алюзия за "Моби Дик" на Мелвил, богато илюстрирана от проф. Станислав Памукчиев.
За нея Румен Леонидов пише в предговора: "В издирването на себе си Славов се преоткри като "Ням", в онемяването от несъгласията си, но сега излиза с цялата си мощ на повърхността на космическия океан с виденията си в Ахав. Тук биваме облъхнати от светлоструйна драматична изповедност, от изобилието на словоцветието, застиваме в размисъл пред гибелната съдбовност на безподобната му лирика. И в тази книга авторът е строг към обострената си чувствителност, преминал през дългия, кръстов път на приношението и опрощението, за да застане до най-надарените поети на своето поколение, но с неподражаем силует, с различен, магнетичен профил и с респектираща модерна душевност. Той осъзнава това. За нас остава да проумеем поетическото му познание. И да се доверим на смисъла и надсмислите на мъжествената му поезия."
Васил Славов е носител на престижни литературни отличия. Представял е стихотворения на английски в САЩ и Великобритания – "Poetry Magazine", "Decanto" и др. Живее в Питсбърг, Пенсилвания. Син е на писателя Атанас Славов, а майка му Елисавета Арнаудова е оркестрант в Софийската филхармония.
Тази есен на Алея на книгата в София той даваше автографи по повод новата си книга. Срещнахме се обаче малко преди това в Созопол. Чуйте разговора за стихосбирката му "Ахав", чиято премиера предстои през октомври в София.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg