Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Законодателните инициативи във връзка с пътната безопасност

Христо Терзийски
Снимка: БГНЕС

Пътната безопасност обхваща състоянието на пътищата, тяхната маркировка, техническата изправност на превозните средства, подготовката на водачите на МПС и тяхното поведение на пътя. Българското общество изпитва висока чувствителност към престъпленията, породени от безразсъдно шофиране, употреба на забранени вещества, и настоява за по-строг контрол, по – ефективни наказания и повече безопасност по пътищата.

Законодателните инициативи във връзка с пътната безопасност коментира в "Законът и Темида" Христо Терзийски, народен представител, бивш министър на вътрешните работи.

Терзийски има дългогодишен професионален опит в областта на пътната безопасност, противодействието на престъпността и опазването на обществения ред. Като народен представител той е член на Комисията по вътрешната сигурност и обществения ред, както и на Комисията по контрол над службите за сигурност.

По думите на Терзийски в последните 3-4 години обстановката по българските пътища не се подобрява, а напротив. Гостът запознава слушателите със статистиката по темата.

Държавните органи, които стопанисват пътищата и се грижат за обучението по пътна безопасност в училищата, са в основата на преодоляване на проблема, смята Терзийски. Не на последно място, от значение е обучението на младите шофьори и тяхното по-нататъшно съвестно отношение на пътя.

Октомври 2020 година Министерският съвет прие Национална стратегия за безопасност на движението по пътищата за период до 2030 година, както и План за действие от 2021 г. до 2023 г. По думите на Терзийски през последните три години изграждането и поддържането на пътища и магистрали е спряло.

Терзийски е един от вносителите за промени в Закона за движението по пътищата. Според госта законодателството има водеща роля в превенцията на ПТП-та. Нарушителите трябва да бъдат своевременно наказани, но за съжаление, по думите на Терзийски, полицията има органичен капацитет и ресурс за овладяване на всички пътни нарушения.

Законопроект предвижда възможност за общините да закупят технически средства за контрол, а при налагане на наказателни глоби определен процент от тях да се връща към тези общини, вложили ресурс, споделя Терзийски. Това би намалило корупционните практики при някои полицейски служители и технически би регистрирало повече нарушения.

Неразделна част от борбата с пътните престъпленията е овладяването на проблема с бързата скорост, употребата на алкохол и наркотици и шофирането без свидетелство за управление на МПС, подчертава Терзийски. В тази връзка е въведена норма за инкриминиране на повторните откази за тест за наркотици или алкохол от страна на участници в ПТП.

Терзийски е на мнение, че в една стабилна политическа обстановка да се работи по нов закон за движението по пътищата.

В края на разговора гостът разказва за участието си в срещата при главния прокурор заедно с родители на загинали при ПТП деца. По думите на Терзийски изготвянето на технически експертизи при водене на дела в съдебна фаза трябва да бъде улеснено, защото става дума за дръзки престъпления, заслужаващи присъди.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Творческа работилница в Стара Загора: Подкрепа и социализация за специални деца

В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..

публикувано на 17.02.25 в 09:44
Дългоопашат синигер

Мисия, дейности и постижения на Българското дружество за защита на птиците

В рубриката на "Нашият ден", в която гостуват зелените новатори на България, говори Стойчо Стоев , директор "Природозащита" към Българско дружество за защита на птиците (БДЗП). Гостът разказва за провежданите от БДЗП курсове за разпознаване на птици : " Важна част от нашата работа и мисия е да запознаем хората с птиците и да ги привлечем..

публикувано на 17.02.25 в 09:22
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Липсата на правила води до това да има само едно правило

Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..

публикувано на 17.02.25 в 09:15
доц. Жана Попова

Един информационен жанр беше превърнат в апологетика на депутат

Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..

публикувано на 17.02.25 в 09:00

Свободата

Притчата за блудния син е красноречив пример за злоупотреба със свободата и любовта. Сюжетът ѝ се повтаря често в живота. Почти всеки един от нас постъпва в една или друга ситуация като блудния син. Спасителят ни посочва правилния изход, като чрез бащината обич, ни разкрива Божието милосърдие. Ако се вгледаме внимателно обаче в притчата за Блудния..

публикувано на 16.02.25 в 09:40