Резултати от проучване сочат, че над половината от украинците искат да останат в своята държава въпреки всички рискове и трудности.
Един разказ за Украйна от първо лице – разказва в "Нашият ден" журналистката Николета Атанасова, която се завърна от страната.
По думите на Атанасова българите погрешно възприемат Украйна като някакво апокалиптично място. Журналистката лично е преживяла въздушна атака, видяла е ракети и дронове, но описва тези ситуации като "бърза драма", в която няма време за размисъл.
След това животът продължава.
Украинците са там, защото обичат страната си, искат да я поддържат чрез грижа, труд, взаимопомощ и всичко това се случва естествено, а не като демонстрация на дълг, разказва Атанасова.
Изненадващ е културният шок от завръщането.
Атанасова споделя, че след напускането на Украйна не я посреща нищо подредено и красиво. Представата, че страни от ЕС като Румъния и България са по-уредени не е точна, сочи личният опит на журналистката.
Украинците полагат грижа за Украйна във всички пластове – чистота на улиците, финансова подкрепа за воюващите части и райони. Дори чувството за хумор сред украинското общество е несломимо, разказва Атанасова.
На фона на борбата на Русия с бездетния начин на живот и демографската криза – борба, която се води с редица забрани и пропагандни методи – Украйна се бори за своите отвлечени от агресора деца. Атанасова разказва за своя среща в Киев с адвокати, които се занимават с връщането на такива деца в страната. За съжаление този процес е усложнен от липсата на комуникация между украинската администрация и руската.
Подробно интервю по темата слушателите могат да чуят този петък в предаването "Мрежата".
Чуйте целия разговор в звуковия файл:
Денят на жената предприемач се чества в 144 държави и 65 университета и институти по целия свят. Този празник се отбелязва от ООН и се подкрепя от Камарата на представителите в САЩ, като е официално признат от кметовете на градове като Ню Йорк, Лос Анджелис и Филаделфия. През 2024 г. Денят на жената предприемач ще бъде честван в България на 19..
Конкурсът за стипендия "Соня Терзийска" е предназначен за ученици от област Благоевград с изявени интереси и постижения в областта на биологията, химията и екологията. Тази ежегодна инициатива се организира от сдружение "С идея за бъдещето – спорт, образование, култура" и отбелязва деветото си издание през 2024 г. Стипендията има за цел да почете..
Притчата за безумния богаташ, която се чете по време на светата Литургия през 9-ата неделя след Кръстовден, ни разкрива съдбата на онзи, който си поставя единствена цел в живота - натрупването на земни блага. За разлика от другите живи Божи създания, които удовлетворяват единствено естествените си потребности, човекът е надарен с разум и воля. Те му..
Fake for/or Real е интерактивна изложба, създадена и като пътуваща, през 2020 година от Дома на европейската история в Брюксел. В България тя гостува 3 месеца (до 20 октомври т.г. в залите на Националния етнографски музей) и предизвика много голям интерес. Историята на подправянията и фалшификациите се оказа добър пример, за това как трябва да се..
Тазгодишното, 54-то издание на Фестивала за оперно и балетно изкуство в Стара Загора – уникален празник на музикално-сценичните изкуства, едно от..
Кой е родоначалникът на българите и какъв е нашият произход? В най-новия си роман Людмила Филипова се връща хилядолетия назад, за да разкрие откъде..
Сравняват го с Кормак Макарти и Уилям Фокнър, а защо не и с Оруел. "Пророческа песен" е петият му роман, за който през 2023 г. получава наградата "Букър"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg