Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наука за три минути: Вълнуващи срещи с българските учени на FameLab

Фондация "Красива наука" организира поредица от събития, вдъхновени от Европейската нощ на учените, които ще се проведат от 25 до 29 септември в партньорство с Министерството на образованието и науката, общини като София, Видин, Монтана и Бургас, както и с университети, научни институти, училища и неправителствени организации. Програмата предлага разнообразни инициативи, насочени към популяризиране на науката, съобщиха от екипа на фондацията.

Сред събитията са срещи с "Млади посланици на науката" в София, "Пътуващ фестивал" във Видин и Монтана, както и ученически клуб "Млад учен" в Бургас. Финалът на септемврийските събития ще бъде на 29 септември с конкурса "Наука в три минути", който ще се проведе в Централни хали. Там десет от звездите на престижния конкурс FameLab ще демонстрират уменията си да представят научни теми по увлекателен и достъпен начин в рамките на три минути. Сред финалистите от предишни издания на конкурса са специалисти като астрофизик, лекар, химик, генетик, инженери по геодезия, хранителни технологии и хидроинженери (ВиК), ветеринарен лекар и молекулярен биолог. Участието в събитието е с предварителна резервация.

В рубриката "Минутите на редактора" на предаването "Нашият ден" беше представена една от участничките в конкурса – д-р Ивайла Сопотенска, инженер по хранителна технология и експерт по храните. Тя сподели своето вълнение и очаквания относно предстоящото събитие, отбелязвайки:

"За мен събитието е много вълнуващо, тъй като ще имам възможност да се срещна с някои от любимите ми колеги, които са и най-добрите комуникатори на науката в България. Смятам, че FameLab и нашето представяне ще бъде идеална концентрация на знания от различни области, защото всички участници са експерти в много разнообразни сфери на науката."

Тази уникална инициатива има за цел да покаже, че науката може да бъде не само достъпна, но и вълнуваща за широката публика, като участниците демонстрират как сложни научни теми могат да бъдат разказани по разбираем и ангажиращ начин.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България и глобалните тенденции: Какво да очакваме за свободата на словото през 2025 г.?

През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..

обновено на 09.01.25 в 12:18
Христо Хинков

Какво научихме от Covid-19 и готови ли сме за бъдеща здравна криза?

През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..

обновено на 09.01.25 в 10:28

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21