Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

БАН работи за отворен достъп и цифровизиране на националното културно и научно наследство

Четиринадесетата международна конференция "Цифрово представяне и опазване на културно и научно наследство" (DiPP 2024) започна в Бургас .  

"Конференцията цели да представи иновации, проекти и научни и научно-приложни разработки в областта на цифровото документиране, архивирането, представянето и запазването на световно и национално материално и нематериално културно и научно наследство. Основен фокус е осигуряването на отворен достъп до цифровизирано национално културно и научно наследство и следването на устойчиви политики за продължаващо му цифрово съхранение и опазване. С приоритет е направлението за цифрово представяне и опазване на културно-исторически обекти в условия на риск, включително и от Бургаска област" – заяви в предаването "Следобед за любопитните" Десислава Маринова от Института по математика и информатика към БАН. 

Дебютно, допълни тя, ще бъде представен новият проект на Института  BG-RRP-2.011-0004 – иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси. 

Основна цел на проекта, по думите на Десислава Маринова, е извършването на научни изследвания и разработването на нови технологични решения на иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация с ниво на технологична готовност за изграждане на компетентност за природни екосистеми, отговорно управление на природните ресурси и опазване на околната среда. 

За естествена природна основа в настоящия проект е избрана Бургаската езерна екосистема поради изключителното ѝ биоразнообразие, най-значим защитен природен комплекс с концентрация на водолюбиви птици по Българското черноморско крайбрежие.

На конференцията ще се демонстрират иновативни технологии и прототипи, включително цифрови хранилища и архиви, виртуални музеи и цифрови библиотеки, които са резултат от утвърдени практики и постижения в областта. 

Поканени са представители на обществени и специализирани библиотеки, музеи, галерии, архиви, центрове, национални и чуждестранни научни институции и университети, за да участват и обменят опит, идеи, знания и добри практики в областта, разясни в ефира на "Следобед за любопитните" Десислава Маринова.

Целия разговор на Ани Костова с Десислава Маринова можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – DiPP 2024

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Зелената сол е полезна не само за диабетици

Зелената сол е с растителен произход и е природен заместител на обикновената сол. Тя се добива от соленолюбиви растения, срещащи се в солени крайбрежни влажни зони и почви. В България БФБ използва основно растението солянка (Salicornia europaea), което расте в Атанасовското и в Поморийското езеро. "Защитените територии не са Terra..

публикувано на 20.10.24 в 10:05
Джамията „Асланхане“ в Анкара

Къщата на лъва или историята на една джамия

Разположена в историческия център на град на Анкара, съвсем близо до крепостта, се намира джамията "Асланхане". Официалното име на джамията е "Ахи Шерефеддин", но през годините тя става по-популярна като джамията "Асланхане". През 2023 г. джамията беше включена в Списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО на 45-ата среща на Комитета за..

публикувано на 20.10.24 в 08:05

На пазар и битак в Бишкек

"Източният пазар е цяла вселена. Неговите цветове и аромати   ще разкрият един особен, богат свят, който съществува извън политиката, религията и всякакви разделения... Той има свои собствени закони, които на първо място се основават на искреността. Вземете например пазарлъкът, без който е трудно да си представите ориенталски пазар. Цяла култура на..

публикувано на 19.10.24 в 16:20

Пътеводител на Братислава

"Столицата на Словакия – Братислава, е един много уютен град с много приятна творческа атмосфера", казва Ваня Радева, директор на Българския културен институт в града. Тя разказва как се променя словашката столица през последните години, но също и какво значение имат музикалните традиции тук и защо дори днес България попада в топ 5 на най-посещаваните..

публикувано на 18.10.24 в 08:45
доц. Екатерина Йорданова

Ден на отворените врати в Института по физика на твърдото тяло при БАН

Институтът по физика на твърдото тяло при Българската академия на науките организира Ден на отворените врати, който ще се проведе на 18 октомври 2024 г. от 10:00 до 16:00 часа на адрес гр. София, бул. "Цариградско шосе" 72, научен комплекс на БАН-2. Под мотото "Магията на физиката – от лабораторията до иновацията и как науката движи технологиите", по..

публикувано на 18.10.24 в 08:05