"Библиотека "Седемте хълма" събира историческата памет на Пловдив и е своеобразна художествена хроника на града под тепетата", започва представянето си Стойо Вартоломеев, собственик и управител на издателска къща, в ефира на рубриката "Културен отпечатък" на предаването "Terra Култура". Той споделя своите впечатления и мотиви зад създаването на поредицата.
"Седемте хълма е една от емблемите на Пловдив. Това е знаково понятие, което се свързва с града още от античността", обяснява Вартоломеев. "За нас седмият хълм символизира паметта за историята на този град и неговия духовен живот. Именно тази духовност и културна история направиха Пловдив столица на културата не само в България, но и в Европа и в света."
Той подчертава важността на историческото наследство за творците, като казва: "Градове с толкова богата история като Пловдив са благодатни за всякакъв вид изкуство. Литературата, свързана с живота на нашите предци, е една неизчерпаема тема."
Вартоломеев разказва как през годините са издали над 30 заглавия, посветени на Пловдив, но те са разпръснати във времето и лесно забравяни. Именно това го е подтикнало да създаде библиотеката "Седемте хълма", която той вижда като "знакова библиотека", чиято цел е да нареди историческия пъзел на града.
"Докато четях тези 10-12 книги, всяка от тях обхваща различни периоди – някои започват от 1850-а, други се фокусират върху Първата световна война, а трети покриват по-късни събития. Постепенно усещах как историческият пъзел на живота на нашите предци започва да се подрежда", споделя Вартоломеев. Той подчертава и емоционалното въздействие на литературните хроники, които не само обогатяват познанията, но и въздействат на чувствата на читателите.
Вартоломеев изразява надежда, че поредицата ще осветли историческите моменти и за хората, живеещи в Пловдив днес: "Надявам се тази поредица да осветлява историческия пъзел на различните поколения в града."
В интервюто той споменава също как в началото на 90-те години на ХХ век е имало възможност да преместят издателството в София, но са избрали да останат в Пловдив: "Бях обхванат от големи колебания тогава. Но осъзнах, че нашето място е тук, в Пловдив. Това е град с традиции, университетски град с огромен капацитет от преводачи, редактори и оформители, които можем да използваме."
"Закърмен съм с издателската идея", добавя той, припомняйки времето си като редактор в държавното издателство "Христо Г. Данов". Първата книга в поредицата е романизираната биография на Христо Г. Данов, написана от Димитър Мантов, озаглавена "Родолюбецът".
С тези думи Вартоломеев подчертава значението на литературната памет и културното наследство на Пловдив, което библиотеката "Седемте хълма" се стреми да запази и предаде на бъдещите поколения.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Даваме поле на децата да творят! За поредна година програма "Христо Ботев" на Българското национално радио организира конкурс за детско литературно творчество. Програмата ще проведе конкурса за 42- ри път "Искри". През годините той се е утвърдил като най-старият и авторитетен конкурс у нас за литературни произведения, написани от деца...
Българката Ася Карагьозова , посланик на италианския дизайн по света, гостува в "Нашият ден", за да представи IX издание на Деня на италианския дизайн . Международната инициатива за популяризиране на италианската култура се провежда паралелно в 100 страни по света на 11 и 12 февруари. Темата на тазгодишното издание е..
Колко силно говорят страховете ни и колко раним е вътрешният ни свят? До какво може да ни доведе критиката и възможността да бъдем видени, но не и оценени? Да бъде разбран ли е това, което човекът най-силно желае? А ако е артист – това желание засилва ли се? Има ли въпроси – има и кой да предизвика размисъл върху тях. Новият български филм..
Най-новото заглавие в репертоара на Театър 199 "Валентин Стойчев" е спектакълът "Швейцария" от Джоана Мъри-Смит. Този текст на авторката се поставя за първи път на българска сцена. "Пиесата ни среща с Патриша Хайсмит, когато тя вече живее като отшелник в алпийската страна и няма намерение да публикува повече романи. В дома ѝ пристига енигматичен..
За поредна година София посреща най-доброто от италианското планинарско кино. Очакват ни три филмови вечери – 11, 12 и 13 февруари – с традиционната кинопанорама "Истории от планината", всеки ден от 19:00 часа в Дом на киното. Селекцията включва 12 италиански филма – едни от най-добрите съвременни заглавия в жанра на приключенското и..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg