Българката Ася Карагьозова, посланик на италианския дизайн по света, гостува в "Нашият ден", за да представи IX издание на Деня на италианския дизайн.
Международната инициатива за популяризиране на италианската култура се провежда паралелно в 100 страни по света на 11 и 12 февруари.
Темата на тазгодишното издание е "Неравенствата. Дизайн за по-добър живот". Тя е обвързана с темата на следващата универсална изложба на Триеналето в Милано – "Неравенствата. Как да обединим фракциите сред човечеството". Триеналето 2025 има за цел да представи най-добрите политики и най-представителните проекти, които в този момент в градовете и по целия свят са насочени към нарастващите неравенства, разделящи човечеството.
Проектът е разработен в рамките на Ежегодната кръгла маса за интернационализация на дизайна, координирана от Министерството на външните работи и Международното сътрудничество на Италия, включваща Министерството на културата, Асоциацията за индустриален дизайн (ADI), Фондация "Златен компас", Италианска търговска агенция, Мебелен панаир, Миланското триенале, FederlegnoArredo, Фондация "Алтагамма" и Конфиндустрия.
Карагьозова разказва за своя път от Италианския лицей до позицията на посланика на италианския дизайн. Тя споделя, че носи корените си навсякъде по света, те са част от работата ѝ, а родината е в сърцето ѝ.
Тази година официалното събитие ще бъде открито 12 февруари в "Квадрат 500" от 18 ч.
Тематиката се променя през годините – светлина, рециклиране, устойчивост – важни каузи, свързани с предметите, които ни заобикалят като част от ежедневието и традициите ни, по думите на Карагьозова.
Гостът разказва за впечатленията от предходни години, когато е била посланик на италианския дизайн в Джакарата и Дака. В тези двустранни инициативи е важно взаимодействието между домакина и гостите, които обменят културен опит, подчертава Карагьозова.
"Целта е да се разкажат най-важните италиански продукции, които с гордост са made in Italy, чрез три различни езика – стъкло, дърво, керамика", допълва дизайнерът.
Карагьозова завършва разговора с думите: "Дизайнът за мен е комуникация – изразяване на културата и на мисли."
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
"Shining Wind/Сияен вятър" е двуезична хайку антология, която събира 139 поети от 16 държави. Тя излиза на английски и български език и има международен характер. Антологията ще бъде представена на 29 април в Литературния клуб на Столична библиотека от 18.30 часа. "Англоезичното хайку в антологията е на членове от Британското хайку общество,..
Той е бил във всички големи телевизии, а сега всяка сутрин може да го чуете в ефира на Magic FM радио. Великолепното му чувство за хумор и вкусът му към хубавата музика са пословични . Мрази кахърни физиономии и има собствен подкаст от 7 години, който се казва "Разкошно". Вярваме, че тази среща ще ни промени в хубавия смисъл, защото искаме да..
Марк Твен е литературният псевдоним на Самюъл Лахорн Клемънс – американски писател, журналист и хуморист, автор на великите американски романи "Приключенията на Том Сойер" и "Приключенията на Хъкълбери Фин", роден на 30 ноември 1835 година. Смятан е за най-големия американски хуморист на своето време, а Уилям Фокнър го нарича "бащата на..
Тази вечер в Регионална библиотека "Дора Габе" в Добрич ще бъде представена книгата "Непътеводител за Италия от А до Я" на пътешественика Иван Кръстев. Изданието е втората книга на младия автор и включва лични впечатления от неговите пътувания в Италия, любопитни факти и полезни съвети. Пътешественикът Иван Кръстев и неговият "НЕпътеводител..
На 6 март министърът на културата Мариан Бачев отстрани арх. Петър Петров от поста директор на Националния институт за недвижимо културно наследство..
Новото българско кино, което приковава зрителите към екрана, провокира у заинтересованите от филмовия процес въпроси за това какви са ключовите аспекти на..
Художничката Петя Илиева толкова много пътува по света и на толкова необичайни места я отвежда неутолимото ѝ любопитство, че мине не мине време и гостува в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg