Изложението "Световно образование" предоставя чудесна възможност за задълбочаване на познанията относно тенденциите в образователната сфера, както и за отговор на редица въпроси – запазва ли се интересът към образование в чужбина, дали България се утвърждава като привлекателна дестинация за обучение, продължава ли Нидерландия да бъде лидер и предпочитана дестинация за образователни степени, и кои са най-търсените специалности.
Кристина Божилова, управител на най-голямата образователна консултантска компания в Югоизточна Европа, с офиси в България, Румъния, Сърбия, Албания, Хърватия и Словения, предостави своето мнение по тези въпроси в интервю за предаването "Нашият ден". Тя сподели важни наблюдения относно развитието на образователните тенденции, като подчерта, че настоящото издание на "Световно образование" е особено важно, защото се празнуват 20 години от организирането на форума на Балканите.
По нейните думи тази година интересът към образованието в чужбина е нараснал значително – с 30% повече спрямо предходната година, а броят на студентите, заминаващи за учебната 2024-2025 г., се е увеличил с около 11%. Нидерландия остава водеща дестинация за българските студенти, като 38% от заминаващите през есента избират именно тази държава. Следват Белгия с 12%, както и Италия и Великобритания с по 10%.
Божилова отбелязва също така, че след Брекзит броят на българските студенти, заминаващи за Великобритания, драстично е намалял – от около 2000 през 2014 г. до едва 300-400 през 2021 г. След Брекзит, Нидерландия и Белгия се оказват печелившите държави, като в Нидерландия през 2023 г. се обучават около 5300 български студенти. Българските студенти се нареждат в топ 5 на най-успешните в тази страна.
Други важни тенденции, които тя открои, включват засилващото се изучаване на чужди езици – все повече ученици учат по два езика с цел да имат по-голям избор на държави за бъдещото си обучение. Интересът към Белгия и Италия също нараства през последните години, а през 2024 г. Ирландия се очертава като нова популярна дестинация заради предлагането на широк спектър от програми, финансиране и факта, че е единствената страна в ЕС, в която английският е официален език.
Що се отнася до предпочитаните специалности, Божилова отбелязва промени в интересите на студентите. Ако преди 5-10 години право, туризъм и политика са били най-търсените специалности, днес има нарастващ интерес към инженерните науки, информационните технологии, компютърните и креативните науки. Тези области отразяват глобалната тенденция на новите поколения, които растат с технологиите и се ориентират към сфери, свързани с иновации, изкуствен интелект и дигитални медии.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Илияна Семерджиева, посланик на Европейския климатичен пакт, споделя в ефира на "Нашият ден" своето виждане за важността на климатичната тема и начините, по които тя я превръща в част от ежедневието и мисията си. Според нея климатичните промени вече не са просто тема за конференции или доклади – това е реален проблем, който засяга всички и който..
Могат ли промени в законодателството по отношение на сечта и на строителството в горските територии да превърнат 17% от горите на България в просеки и пътища? В "Нашият ден" чуваме мнението на Тома Белев , горски експерт, представител на инициативата "Зелени закони” и съпредседател на "Зелено движение". На телефонната линия на..
"Грийнпийс" – България* заедно с "Energy cities"** организират "енергийно еспресо" – специализирано обучение за създаване на енергийни общности – онлайн курс, насочен към общински специалисти от цялата страна, ангажирани в сферите: градско планиране, зелен политики, енергетика и енергийна ефективност, както и в инвестиции и социална политика. За..
Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..
В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg