На 3-ти октомври в Сатиричният театър "Алеко Константинов" е премиерата на спектакъла "Буржоата благородник" от Жан-Батист Поклен Молиер. Режисьор на представлението е актрисата Бойка Велкова, сценографията е дело на Чавдар Гюзелев, костюми – Тита Димова-Вантек, музика – Теодосий Спасов и пластика – Мила Искренова.
"Буржоата благородник" е написана от Милиер по поръчката на Краля Слънце (Луи XIV) през 1670 г. Това е пиеса за човешката глупост и суета. Френският драматург с лекота, изобилие на фарса и сатирата забавлява, но и образова, представяйки редица социални, дидактични и идеологически проблеми.
Желанието на богатия буржоа г-н Журден да влезе във висшето общество и да стане благородник буди искрен смях. Той е наивен, директен, щедър и безразсъден в преследването на мечтите си. Вярва във всемогъщието на парите и е заобиколен от най-добрите учители, за да постигне целта си. Именно това го прави глуповато смешен, дори когато остава измамен от всички. Молиер разобличава социалните и човешките пороци и с това пиесата буди асоциации към събития от днешния ден.
"Буржоата благородник" е комедия-балет, един жанр, който поставя началото на мюзикъла. В ролите ще видим актьорите – Николай Върбанов, Елена Атанасова, Анджелика Джамбазова, Лана Гекова, Михаил Сървански, Александър Григоров, Полин Лалова, Любомир Ковачев, Константин Икономов, Мартин Каров, Живко Сираков и Йордан Сталев.
Следващите дати на "Буржоата благородник" са 12 и 30 октомври, 8 и 22 ноември.
За "Артефир" Надя Атанасова се срещна преди премиерата с режисьора Бойка Велкова и актьорите Полин Лалова и Любомир Ковачев.
Чуйте интервюто в звуковия файл.
Снимки – Елена Спасова
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg