На 3-ти октомври в Сатиричният театър "Алеко Константинов" е премиерата на спектакъла "Буржоата благородник" от Жан-Батист Поклен Молиер. Режисьор на представлението е актрисата Бойка Велкова, сценографията е дело на Чавдар Гюзелев, костюми – Тита Димова-Вантек, музика – Теодосий Спасов и пластика – Мила Искренова.
"Буржоата благородник" е написана от Милиер по поръчката на Краля Слънце (Луи XIV) през 1670 г. Това е пиеса за човешката глупост и суета. Френският драматург с лекота, изобилие на фарса и сатирата забавлява, но и образова, представяйки редица социални, дидактични и идеологически проблеми.
Желанието на богатия буржоа г-н Журден да влезе във висшето общество и да стане благородник буди искрен смях. Той е наивен, директен, щедър и безразсъден в преследването на мечтите си. Вярва във всемогъщието на парите и е заобиколен от най-добрите учители, за да постигне целта си. Именно това го прави глуповато смешен, дори когато остава измамен от всички. Молиер разобличава социалните и човешките пороци и с това пиесата буди асоциации към събития от днешния ден.
"Буржоата благородник" е комедия-балет, един жанр, който поставя началото на мюзикъла. В ролите ще видим актьорите – Николай Върбанов, Елена Атанасова, Анджелика Джамбазова, Лана Гекова, Михаил Сървански, Александър Григоров, Полин Лалова, Любомир Ковачев, Константин Икономов, Мартин Каров, Живко Сираков и Йордан Сталев.
Следващите дати на "Буржоата благородник" са 12 и 30 октомври, 8 и 22 ноември.
За "Артефир" Надя Атанасова се срещна преди премиерата с режисьора Бойка Велкова и актьорите Полин Лалова и Любомир Ковачев.
Чуйте интервюто в звуковия файл.
Снимки – Елена Спасова
Голямата част от творчеството на забележителния поет, преводач и драматург Стефан Гечев не е издавано до 1990 година. Повод за забраната е публикуваната през 1967 година негова стихосбирка " Бележник " с редактор Блага Димитрова и обвиненията след това към автора в сюрреализъм и дадаизъм, в отглас от съмнителни образци. Разгромяващи статии..
В самия край на годината Едвин Сугарев отбеляза своята 70-годишнина с премиерата на новата си стихосбирка "Тезей в лабиринта". В Американския център на Столична библиотека се състоя литературно четене и представяне на книгата в присъствието на приятели и колеги на поета, критика, публициста, политика. За музикалната среда се погрижиха Йоан и..
На 2 януари, рождената дата на писателя Айзък Азимов, отбелязваме Деня на научната фантастика . За завръщането на жанра в настоящето и бъдещето, за съвременните утопии и антиутопии в "Нашият ден" разговаряме с Александър Попов , преподавател в СУ и познавач на научната фантастика. Утопията е важна част от социалните и литературни..
На всичко сме готови за всепоглъщащата, силна в метафизичните и митичните си измерения любов – смята Дарин Ангелов – защото тя, любовта, е най-великото чувство. Чувство, свързано колкото с живота, толкова и със смъртта. Все пак чрез любов се създава човекът, от любов и умира. А ние, зрителите, сме го гледали как създава изобилие от персонажи на..
Изпратихме вероятно най-успешната година за българската литература. Съвременните български писатели живеят сред богатство от жанрове, стилове и езици, а талантът им все по-рядко се сблъсква с непреодолими граници. Кои бяха интересните събития, литературните акценти, новите заглавия, които затвърдиха присъствието на българските автори върху..
Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как..
Традиционният и чакан от публиката Празничен новогодишен концерт отново ще се проведе в първия ден от новата година в зала 1 на НДК, от 19.30 часа. На..
В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg