Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Таня Йосифова

Какво се случи на конференцията във Виена, посветена на арбитража в Югоизточна Европа?

проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Толошанова
Снимка: БНР

Какво се случи на конференцията във Виена, посветена на арбитража в Югоизточна Европа? За новите технологии и сигурността, и свързаните с тях особености на арбитражното производство – разказва проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, най-младата жена – професор по право, дългогодишен консултант на "Законът и Темида":

"В края на септември беше проведена за втори път конференция, посветена на текущите тенденции в арбитража в Югоизточна Европа. Тази конференция се радваше на голям и нарастващ интерес, защото темите, предмет на обсъждане, са съвременни и сложни, като касаят дигиталната информация и въвеждането на изкуствения интелект в правната област – работата на юриста, като цяло, и в частност на арбитъра и арбитражните институции. 

Конференцията засегна също и въпроси, които касаят измененията в климата, опазването на околната среда. Това са теми, които касаят всеки от нас, арбитражът не остава по-назад, като един стожер на казионността в региона и на правораздаването в сферата на частното право (гражданското и търговското). 

Щастлива съм, че бях поканена на тази конференция за втори, също така и Арбитражният съд към Българската стопанска камара е институционален партньор на това събитие.

Темите на конференцията бяха развити в 4 панела. Първият панел касаеше ролята на международното право, международните договори с обособяващото се инвестиционно правораздаване в сферата на арбитража. Вторият панел касаеше редица значими въпроси в арбитража в Югоизточна Европа. 

След това имаше интересна лекция на проф. Андрей Савин, посветена на изключително актуалния Регламент на ЕС за ИИ и приложението му в арбитража. Лекцията касаеше редица понятия, стратегии, рискове, свързани с използването на изкуствения интелект (ИИ). Особено значими бяха темите за генеративния ИИ, които се преплетоха и със следващия (трети) панел, който касаеше технологиите, поверителността, защитата на данните в арбитража и в арбитражното производство, въпросите за интелектуалната собственост... в резултат на използването на ИИ. Очаква се да бъдем свидетели на интересни казуси в сферата на ИИ и правораздаването.

Четвъртият панел касаеше въпроса за осребряването на арбитражното решение. Т.е., след като вече имаме влязло в сила арбитражно решение, и кредиторът, който иска да получи удовлетворение, да получи съдействие от неговия изпълнител. Тук е изключително важна оценката на имуществото на длъжника, проследяването на това имущество в рамките, разбира се, на така действащото законодателство, при различните законодателства с международен елемент. Беше засегнат и въпросът за криптовалутите и тяхното проследяване, които се оказа, че са един значим актив на длъжника.

Участваха специалисти от арбитражните производства – представители от Сърбия, Албания, Румъния, Кипър, Турция. Аз и адв. Цветелина Колева, бяхме представители на България на тази конференция."

Къде е България в сферата на арбитражното производство в страните от Югоизточна Европа – чуйте повече от звуковия файл.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поколението Z цени семейството си и не иска да емигрира

"Млада България" е проект на "Булевард България", в който заедно със социолозите от агенция "Насока" и различни експерти се изследват нагласите на поколението Z или съвременните млади хора в страната. Две представителни социологически проучвания обхващат широк спектър от теми– от страховете и мечтите, до ежедневните занимания и визията за развитие на..

публикувано на 06.11.24 в 13:25

Повишен интерес към противогрипните ваксини: съветите на д-р Атанасов

Сезонният грип е едно от основните предизвикателства за общественото здраве всяка година, но за щастие съществуват методи за защита. Според д-р Александър Атанасов, педиатър с опит в поставянето на ваксини извън задължителния имунизационен календар, имунизацията все още остава най-добрият известен начин за предпазване от грип и неговите потенциални..

публикувано на 06.11.24 в 12:19

"Аз съм тук": Нови хоризонти за възрастни хора чрез изкуство и танц

В рубриката "Разговорът" се съсредоточихме върху една тема, която засяга всеки от нас – остаряването и как то се възприема в българското общество. Поводът за разговора беше документалният филм за проекта за достъп до изкуство за възрастни хора "Аз съм тук". За неговото значение и развитие разказа ръководителят на проекта, Надежда Дичева, в ефира на..

публикувано на 06.11.24 в 11:50

Липса на плажове и работа, или митове за крайбрежието на Добруджа

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" бе засегнат въпросът за възможността и предизвикателствата на живота по крайбрежието на Добруджа. В студиото гостува Павлин Стоянов, известен като "разказвач на истории с щастлив край", който сподели своите наблюдения и личен опит по темата. Павлин Стоянов подчерта важността на чистия..

обновено на 06.11.24 в 11:45

Първото събитие на "Human Rights Talks" събира активисти и културни дейци в "Топлоцентрала"

На 7 ноември 2024 г. от 19:00 часа бар-сцена "Топлоцентрала" ще бъде домакин на първото събитие от поредицата "Human Rights Talks" – инициатива, посветена на теми, свързани с правата на човека, създадена от Амнести Интернешънъл България. Събитието ще събере на едно място активисти, представители на гражданските организации, артисти, журналисти и..

обновено на 06.11.24 в 10:52