Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

121 години от рождението на "бащата на компютъра" – Джон Атанасов

| обновено на 04.10.24 в 10:11
Реплика от 1997 г. на компютъра на Атанасов – Бери в Центъра Дъръм, Щатски университет на Айова
Снимка: Уикипедия

На днешния 4 октомви се отбелязват 121 години от рождението на Джон Винсент Атанасов, известен като "бащата на компютъра". Роден в семейство на българин и ирландка, Атанасов проявява ранни наклонности към математиката и електротехниката. Придобива образование в областта на електроинженерството, след което защитава магистърска степен по математика и докторска дисертация по теоретична физика. Кариерата му започва като преподавател в Щатския колеж на Айова, където научните му интереси го изправят пред необходимостта от решаване на сложни диференциални уравнения, изискващи обемни изчисления.

Наличната техника тогава – табулатори, настолни калкулатори и касови апарати – не е достатъчно гъвкава. Тази липса на подходящи инструменти провокира Атанасов да търси нови решения. Заедно с Клифърд Бери, той създава прототип на машина, която използва двоична система и регенеративна памет – елементите, които днес се смятат за основни в съвременните компютри.

Проектът на Атанасов и Бери обаче не стига до завършен етап поради началото на Втората световна война, а прототипът на машината се изгубва. Войната отклонява кариерата на Атанасов към военни проекти, които го ангажират през следващите десетилетия. През този период той основава своя консултантска компания и се утвърждава като успешен бизнесмен.

През 1967 г., адвокати, разследващи патентния спор около ENIAC, се обръщат към Атанасов, което води до разкриването на неговия предвоенен проект. Признанието за неговото откритие идва с делото Honeywell v. Sperry Rand през 1973 г., когато съдът признава приноса му към развитието на компютърната технология.

Въпреки че приносът му е косвен, значимостта на неговата работа е неоспорима. В България, Атанасов е признат с множество награди, включително два ордена "Кирил и Методий" и "Народна Република България", и е избран за чуждестранен член на Българската академия на науките през 1983 г.

Джон Атанасов посещава България два пъти – през 1970 г. и 1985 г. По време на второто си посещение, той вече е признат като изобретател на компютъра. Посещава родното място на баща си в с. Бояджик, Ямболско, където е посрещнат с голямо признание и получава ключа за "Почетен гражданин на гр. Ямбол".

В звуковия файл можете да чуете запис от Златния фонд на БНР с интервюто с проф. Благовест Сендов за приноса и личността на Атанасов. Записът е направен през 1998 г. 

Слушайте!

Снимки: Уикипедия
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12