Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кой съм аз?

Световноизвестният американски джаз саксофонист и продуцент Бил Евънс (Уилям Д. Евънс) представя новия си албум Who I Am?

Реализиран е на 16 август 2024 година и съдържа изцяло авторска музика на саксофониста, с което той още веднъж доказва таланта си и в композирането. Негови съмишленици в това начинание са големи имена от съвременния джаз като Бела Флек (банджо), Нилс Ландгрен (тромбон), Джери Дъглас ("добро" китара), Кийт Карлок и Волфганг Хафнер (барабани), Джон Медески (хамънд орган), Симон Ослендер (пиано, кийборди, хамънд орган), Макс Муцке (вокали), Тил Брьонер (тромпет), Клаус Фишeр, Виктор Уутън и Гари Грейнджър (бас).

Бил Евънс осъществява двадесет и седмия си албум Who I Am? ("Кой съм аз?") след няколкогодишна пауза – време, в което узряват новите му оригинални музикални идеи и натрупан опит през над четиридесетгодишната му кариера. А тя започва още през 1979 година, когато той е част от екипа на Майлс Дейвис, с когото в последствие записва общо шест албума. Работата му с легендарния джаз тромпетист отваря широко вратите пред него и му проправя път към сътрудничество с други светила от световния музикален подиум. Някои от тях са Ранди Брекър, Хърби Хенкок, Майкъл Франкс, Чък Лоуб, Иън Андерсън, Джон Маклафлин, Уили Нелсън, Мик Джагър.

Бил Евънс е повлиян от кумирите си Стан Гец, Сони Ролинс, Джо Хендерсън и Джон Колтрейн, но стилът му е уникален и не може да се впише в общоприетите норми за добър изпълнител на този сложен духов инструмент. Владее виртуозно тенор и сопран саксофон, както и флейта.

Новият албум Who I Am? на джаз сакофониста Бил Евънс ще бъде излъчен в предаването "Музикална мрежа" по програма "Христо Ботев" на 10 октомври, четвъртък, от 11.00 ч.


По публикацията работи: Милена Очипалска
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джайш Оулд Шигали, Нура Минт Сеймали, Осман Туре и Матю Тинари

Нура Минт Сеймали, златният глас на Мавритания, за първи път в България

Нура Минт Сеймали , златният глас на Мавритания, световноизвестната майсторка на "ардин" ( западноафриканска арфа от рода на "кора"-та и "камале нгони"-то, но традиционно запазена само за жените в мавританската музикална култура ), потомка на стар грио-род, дъщеря на големия преподавател и знакова фигура в традиционната мавританска музика..

публикувано на 08.10.24 в 17:21

Лауреатски дни "Катя Попова" в Плевен

От 8 октомври до 25 октомври 2024 г. се провежда XXXII издание на Международния музикален фестивал Лауреатски дни "Катя Попова" в Плевен.  Голямото музикално събитие включва 13 концерта с над 600 участници, от които 43 лауреати от 9 държави.  Гостуват опера и балет. Плевенската филхармония, по традиция, открива Лауреатските дни. Поканен е и..

публикувано на 08.10.24 в 13:45

Английската музика в ръкописа Old Hall

Ръкописът Old Hall представлява най-важният източник за музикалната практика в Англия от края на XIV и началото на XV век. В кодекса са налични части от меси, мотети и антифони от композитори като Чирбъри, Битеринг, Кук, Екзетър, Фонтейнс, Лайънел Пауър, Стърджън и Тайс, а творби от Дънстъпъл и Форест са добавени в последствие от други писачи...

публикувано на 07.10.24 в 18:15

"Надпяване" – фолклорната класация на програма "Христо Ботев", октомври 2024

В класацията "Надпяване" всеки месец ще ви бъде представяна различна музика. Екипът на предаването се старае да бъде на вълните на новите фолклорни жанрове, но и да не забравя традиционното звучене на любимата ни народна музика. В ефира на програма "Христо Ботев" ще чуете да се съревновават не само прекрасни певци, но и виртуозни инструменталисти. Освен..

обновено на 07.10.24 в 09:43