Съвсем скоро слушателите на фолклорни предавания по програма "Христо Ботев"се срещнаха с Димитър Гугов – гъдулар и създател на "Варварските цигулки". Поводът беше дебютната му изява през месец май с Оркестъра за народна музика на БНР, като солист в "Музика в портрети"– един от проектите на радиовиртуозите. Тогава с него поговорихме за творческия му път, който вече 24 години успешно се развива във Франция. Именно там той среща и колегите си (французин и монголец) от етно-формацията "Варварските цигулки".
Креативни, темпераменти, свободни, в звученето си те съчетават рок музика с български и монголски фолклор, а в пиесите и тримата се проявяват и като певци.
Относно името на бандата Димитър Гугов казва, че избират прилагателното "Варварски"– защото и българите, и монголците в историята са били нарочени като варвари от гърците. А "цигулки", защото свирят на струнни инструменти. И понеже, направена за италианската аристокрация, цигулката никога не може да бъде варварска, това създава парадокс в името, който от своя страна събужда любопитството на публиката.
Всъщност и сега триото е в разгара на поредно европейско турне (от юли до декември). Една от спирките, разбира се, е и България. Бандата идва у нас за втори път и за феновете си тук подготвя 6 концерта в дните между 20 и 26 октомври: "За почти всеки един концерт подготвяме нещо ново. За това сме отделили и доста дни за репетиции преди да тръгнем, за да направим нови неща, които ще звучат за първи път от нашето трио и специално за българската публика. На 20-и пристигаме във Варна, където започваме с един таен концерт. По- задушевен, някъде из центъра..." – загатна Димитър Гугов пред слушателите на "От песен в песен".
Дали гъдуларят разкри имената на гост-музикантите в проектите, може да чуете в интервюто с него в прикачения файл.
Първият клезмер оркестър в България има богат опит в различни музикални стилове, но страстта на музикантите към традиционната клезмер музика (музиката на ашкеназките евреи от Източна Европа) е онова, което ги обединява. Създадена през септември 2022 г., групата прави първите си концерти на различни култови места в града и така се превръща в първата..
Боян Виденов е роден в София, в семейство на музиканти. Напуска родината съвсем малък и получава завидно европейско музикално образование. На 23 години основава Манхаймската филхармония – оркестър за обучение на млади професионалисти от цяла Европа, които искат да продължат кариерата си в престижните оркестри. През 2019 основава платформата за..
В "Неделния следобед" на 19 януари гостува своеобразна "нежна династия". Елена Стоянова – блестяща солистка на Националния ни оперен театър, виртуозна колоратурка, ярка актриса, харизматична личност, красива жена и прекрасна съпруга и майка, е в студиото заедно със своята дъщеря – младата певица и актриса Александра-Йоана Александрова...
Васил Петров ще отпразнува 30 години творческа кариера с грандиозен концерт-спектакъл в зала 1 на НДК от 20.00 часа на 21 януари. Турнето The Best Оf на Васко мина през летните сцени в Пловдив, Варна, Бургас, Поморие, Велико Търново и други градове, за да получи артистичния си мащабен финал в столицата. По случай юбилея, популярният джаз..
В предаването ще прозвучи документален запис на Моцартовия шедьовър "Така правят всички жени". Представяме изпълнение от 22 юни 2024 с участието на премиерния солистичен състав, хора и оркестъра на Държавната опера във Виена. Диригент е Филип Жордан. За новия прочит режисьорът Бари Коски споделя в интервю пред драматурга Николаус Щеницер: "Започнах да си..
При археологически разкопки в квартал Калето в Лом, които завършиха в последните дни, на дълбочина около 7,5 метра, са открити стени и ровове на..
В рубриката "Зелените новатори на България" ви запознаваме с Атанас Енев , съосновател на иновативната компания Biomyc, която разработва екологични..
В "Неделния следобед" на 19 януари гостува своеобразна "нежна династия". Елена Стоянова – блестяща солистка на Националния ни оперен театър, виртуозна..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg