Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Гугов разказва:

"Варварските цигулки" с 6 концерта у нас през октомври!?

В програмата музикантите подготвят таен концерт във Варна и концерт за ученици в Силистра

4
Снимка: Emma Marshall

Съвсем скоро слушателите на фолклорни предавания по програма "Христо Ботев"се срещнаха с Димитър Гугов – гъдулар и създател на "Варварските цигулки". Поводът беше дебютната му изява през месец май с Оркестъра за народна музика на БНР, като солист в "Музика в портрети"– един от проектите на радиовиртуозите. Тогава с него поговорихме за творческия му път, който вече 24 години успешно се развива във Франция. Именно там той среща и колегите си (французин и монголец) от етно-формацията "Варварските цигулки".


Креативни, темпераменти, свободни, в звученето си те съчетават рок музика с български и монголски фолклор, а в пиесите и тримата се проявяват и като певци.

Относно името на бандата Димитър Гугов казва, че избират прилагателното "Варварски"– защото и българите, и монголците в историята са били нарочени като варвари от гърците. А "цигулки", защото свирят на струнни инструменти. И понеже, направена за италианската аристокрация, цигулката никога не може да бъде варварска, това създава парадокс в името, който от своя страна събужда любопитството на публиката.


Вече близо 10 години групата активно твори- музикантите имат издадени 4 студийни албума и често подаряват незабравими концертни преживявания на почитателите си из цяла Европа.

Димитър Гугов
Всъщност и сега триото е в разгара на поредно европейско турне (от юли до декември). Една от спирките, разбира се, е и България. Бандата идва у нас за втори път и за феновете си тук подготвя 6 концерта в дните между 20 и 26 октомври: "За почти всеки един концерт подготвяме нещо ново. За това сме отделили и доста дни за репетиции преди да тръгнем, за да направим нови неща, които ще звучат за първи път от нашето трио и специално за българската публика. На 20-и пристигаме във Варна, където започваме с един таен концерт. По- задушевен, някъде из центъра..." – загатна Димитър Гугов пред слушателите на "От песен в песен".


"На следващия ден се отправяме към Силистра, моят роден град, където ще направим концерт за ученици в драматичния театър на Силистра. Мисля, че е много важно ученици да виждат културни събития. На следващия ден ще бъде концертът за публика и възрастни. За първи път ще направим и една колаборация, ще поканим на сцената вокален колектив със женски гласове, който е дирижиран от Даниела Георгиева. На 24-и октомври идваме във София. На 25-и сме в Пловдив и на 26-и отново във Варна. Ще се опитаме за всяко събитие да поканим нов музикант на сцената, с когото да изсвирим нещо различно..." – допълва Димитър Гугов

Дали гъдуларят разкри имената на гост-музикантите в проектите, може да чуете в интервюто с него в прикачения файл.

Снимки: личен архив на Димитър Гугов
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Мирела Френи и Николай Гяуров

Мирела Френи и Николай Гяуров в "Ернани" на Верди

Записът е от паметен спектакъл, с който на 7 декември 1982 година откриват сезона в Миланската скала – събитие със силен отзвук и сред специалисти, и сред меломани. Излъчваме го ( на 22 февруари от 20 часа ) заради участието на Мирела Френи, великолепна в ролята на Елвира. Както разбира се и заради удивителното преобразяване на Николай Гяуров като..

публикувано на 22.02.25 в 08:00
Сцена от VI действие на операта „Ернани” от Верди

"Ернани", опера в четири действия от Джузепе Верди

Музика: Джузепе Верди Либрето: Франческо Пиаве по драмата на Виктор Юго. Представена за първи път: 9 март 1844 година във Венеция.  Действащи лица: • Ернани - бивш благородник, в момента разбойник (тенор)   • Елвира - годеница на Да Силва, влюбена в Ернани (сопран) • Гомес да Силва - испански благородник (бас) • Дон Карлос - бъдещият Карл V,..

публикувано на 21.02.25 в 12:18

"Избрани хорови творби" – вторият сборник на проф. д-р Георги Петков

Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..

публикувано на 20.02.25 в 16:50

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20