В епизод 560 "Трамвай по желание" представя на своята публика десетото юбилейно издание на Международния кино-литературен фестивал "Синелибри", с гост в студиото Александра Александрова, творчески директор на фестивала.
Между 10 октомври и 3 ноември българският зрител ще може да види за първи път едни от най-отличаваните филми, представяни на мащабни кинофоруми като фестивалите в Кан, Берлин и Венеция.
"Синелибри 2024" тази година ще бъде обединен от мотото "Поезия безкрай". Фестивалът отдава почит на велики представители и образци на поетичното изкуство. Това са "Принц на поетите" Пиер дьо Ронсар, чиято 500-годишнина се отбелязва в момента, прочутият чилийски поет и Нобелов лауреат Пабло Неруда, роден преди 120 години, безсмъртният мексикански поет, есеист и също Нобелов лауреат Октавио Пас, от чието рождение се навършват 110 години, гениалният ирландски драматург и поет Оскар Уайлд, роден преди 170 години, Пол Верлен, поетът "невинен като птиците", от чието рождение се навършват 180 години. Отбелязваме и 120 години от рождението на българския поет и преводач Атанас Далчев.
100-годишен юбилей днешният размирен свят отбелязва и на Труман Капоти, който е убеден, че именно "когато оръдията замлъкнат, музите се чуват".
Мотото "Поезия безкрай" е референция и към едноименния филм на Алехандро Ходоровски. А крилете във фигурата са недвусмислена препратка към знаковата творба на Вим Вендерс "Криле на желанието". Защото в основата на всяко изкуство, на всеки филм, поема или спектакъл стои желанието. Препратката към филма на Вендерс е и метафорично напомняне за 35-ата годишнина от падането на Берлинската стена и рухването на едни илюзии, заменени с други.
Актуалното звучене на тазгодишното издание се допълва и от визията на плаката, която е генерирана с помощта на AI и е продукт на оригиналната дизайнерска дарба на Radoslava Boor, която майсторски интегрира в проектите си новите технологии.
Десетият "Синелибри" ще бъде открит подобаващо – с поредния шедьовър на Паоло Сорентино "Партенопа", вдъхновен от гръцката митология.
Интересна подробност за публиката на "Трамвай по желание" е хиротезата от епизод 549, че родословието на великия френски поет Пиер дьо Ронсар произхожда от българските земи и по-конкретно от Свищов.
Трябва да харесваш това, което правиш, да си му отдаден, а и да имаш доза талант. Когато обаче те позиционират в кадър, ти остава само едно – да вярваш в човека, когото си в този момент. Така Александър Трифонов вижда актьорската игра. Според него има два варианта за пресъздаване на един образ – при единия, обличайки си костюма – актьорът става..
"Състояния" е изложба на Венелина Петкова и Богдан Богдев, която съчетава японска калиграфия и монохромен абстрактен експресионизъм. Авторите представят своите вътрешни светове чрез търсения, заредени с лични психологически подпластове. Това са изкуства на "потока", "танца на четката" и "танца на ума", чиято дълбочина може да бъде магична, а..
"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..
Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..
Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg