Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Импулсът в мен: Проблемите с психичното здраве

Снимка: Pixabay

Преди няколко дни световният шампион във Формула 1 Люис Хамилтън разкри, че през по-голямата част от живота си се е борил с проблеми с психичното си здраве поради тормоз в училище и напрежението от състезанията. Оказва се, че Хамилтън започва да страда от депресия още в тийнейджърските си години, а освен това е бил обект на расизъм като дете.

"Имал съм някои наистина трудни фази, борих се с психичното си здраве през целия си живот. Имах депресия и то от много ранна възраст, когато бях на около 13. Мисля, че това беше поради натиска от състезанията и трудностите в училище. Също така тормозът. Нямах с кого да говоря", споделя Хамилтън пред Sunday Times.

Ето защо в това издание на "Тийн Тайм" насочваме вниманието към темата психичното здраве още в ранна възраст. Знаем ли колко е важно да обърнем внимание именно на този тип здраве и помагат ли срещите с психолог?

Да си тийнейджър е трудно. Подложени сме на стрес да бъдем харесвани, да се справяме добре в училище, да се разбираме със семейството си и да взимаме важни решения. Често тези видове натиск ни тежат и да се тревожим е нормално. Но да се чувстваме много,  много тъжни, безнадеждни или безполезни – това може да са предупредителни признаци за проблем с психичното ни здраве.

Може да имате нужда от помощ, ако:

  • Често се чувстваме много ядосани или много притеснени
  • Чувстваме скръб за дълго време след загуба или смърт
  • Понякога умът ни просто е извън контрол
  • При злоупотреба с алкохол или наркотици
  • При хранителни разстройства – диети или преяждане
  • Нараняваме други хора или унищожаваме имущество
  • Правим безразсъдни неща, които могат да навредят на нас или на другите
  • Усещаме се тъжни или безнадеждни

Ще продължим да говорим по тази важна тема, а до тогава само слънчеви настроения – макар и да се сменят често!

  • Чуйте! 

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Еврейска култура преди ужаса

Който и да попитате първото нещо, с което ще свърже еврейския народ, най-вероятно е геноцида на който са били подложени от германците през Втората световна война. Музей за история на полските евреи "Полин" в Полша, обаче изненадва и се концентрира върху историята преди това. Младите момичета Елжбета Граб и Катажина Янковска, които развеждат..

публикувано на 14.10.24 в 16:05

Домашното насилие: Мълчанието, срамът и силата да започнеш отначало

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" се разглежда темата за жените, избягали от домашно насилие, и предизвикателствата, с които се сблъскват след това. Въпросът е дали този акт на бягство е краят на мъките им, или началото на нови изпитания. Как тези жени изграждат нов живот от руините и на кого могат да разчитат? Нора..

обновено на 14.10.24 в 12:09
Анджелина Соренсен - Геди и Антон Митов

Антон Митов представя – Анджелина Соренсен - Геди: Смейте се често и по много

Анджелина Соренсен, наричана Геди, от 50 години живее в Сан Франциско, САЩ. Работила е като строителен инженер и клиничен психолог. Автор е на сатирични спектакли и на книгата "Връзки и развръзки", която е сборник от 22 кратки хумористични разкази за трагикомични случки, желания и връзки в живота на хората, гарнирани с неочаквани развръзки. Повечето от..

публикувано на 14.10.24 в 12:00

Геймификацията в образованието – иновация или стар познайник

Какво е "геймификация в образованието", как подобрява учебния процес и стимулира креативността на учениците – за това е разговорът в "Нашият ден" с Хелиана Велинова , която е в основата на предстоящия форум "Game Dev Day – експо и конференция". Форумът се организира за втора поредна година от Sofia Game Night и сдружение "Възможности без..

публикувано на 14.10.24 в 09:40
Ивайло Станчев, Калина Станева и Ива Тодорова

Моето семейство: Ива Тодорова и Ивайло Станчев

Тя е актриса и автор на едни от най-обичаните моноспектакли на българската театрална сцена и отвъд нея. Носител на няколко награди Икар, Аскеер и любовта на публиката. Той пък, вече над 30 десетилетия е една от емблемите в столичния (а лятото – и в черноморския) клубен нощен живот. Двамата се вдъхновяват един друг, понякога се и карат, но предимно се..

публикувано на 14.10.24 в 09:10