Петя Дубарова е родена през 1962 година в Бургас. Започва да пише стихове в най-ранна детска възраст и има първи публикации във вестници и списания. Нейни духовни наставници са поетите Христо Фотев и Григор Ленков.
Независимо от ранната слава, която я превръща в "най-младата сред големите творци на България", Дубарова остава лоялна и добра приятелка, прилежна ученичка и палаво момиче.
Въпреки краткия си живот поетесата оставя след себе си около 200 стихотворения, 50-60 произведения в проза, десетки художествени преводи на песни на "Бийтълс", "Би Джийс", "Смоуки" и "Пух".
Петя споделя, че обожава английския език. Учи в английската езикова гимназия в Бургас, което е нейна мечта. Многократно изнася литературни четения на свои творби пред съучениците си.
На 16 години поетесата участва във филма на режисьора Георги Дюлгеров "Трампа". По време на снимките, докато се забавлява в една дискотека, Петя среща Пер, швед, в когото се влюбва. Той остава първата ѝ и единствена любов. В дневника си Петя описва Пер като "далечния, светлия, чаровния, нежния". Двамата водят активна кореспонденция известно време, след което той просто престава да ѝ пише. Поетесата с чувствително сърце преживява много тежко тази безмълвна раздяла.
Петя Дубарова е едно от чудесата на България. Отива си твърде млада, на 18 години, само с намек за огромния талант, който носи, и без възможност да разкрие изцяло възможностите си. На нас оставя едно негодувание към несправедливостта на съдбата, както и редица догадки какъв би бил животът ѝ, ако беше продължил.
Чуйте актьорските интерпретации на стихотворенията "Посвещение", "Морето", "Изгонени от час" и "Изповед"!
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола, в който живеем", казва през 1993 година режисьорът Рангел Вълчанов. В етапа на живота, от който сме част в момента, е много хубаво да си припомняме думите, които наистина имат значение. Въобще е..
В епизод 569 "Трамвай по желание" сглобява пълната картина на творческо-житейския тандем Дарина Янева - Андрей Янев. В разгара на лятото радиозрителите ни се запознаха с известния художник Андрей Янев. Тогава стана ясно, че връзката със съпругата му Дарина е повече от съдбовна – в някои отношения дори мистична. За да сглобим цялостната картина на..
Безспорно – една от основните задачи на съвременното изкуство е да реагира на актуалните социални и политически проблеми на деня. Но задълбоченото занимаване с тези теми неминуемо води до засилено чувство на тревожност, несигурност и безнадеждност. Именно тези усещания сякаш доминират световната арт сцена през последните години. В предаването се..
"Мисия Филоктет. Последният оцелял" по мотиви от Мюлер, Софокъл, Омир и авторски текстове е новият спектакъл на Театър ЗОНГ . Неговата премиера предстои на 23 декември от 19 ч. в кино-театър "Освобождение" (до Централна гара). Това е третото представление на театралния екип след "Животът е сън" (две награди ИКАР и три международни..
Тритомникът "Летопис на Софийската филхармония" ще бъде представен утре от 17 ч. в Камерна зала "България". В "Артефир" разговаряме с д-р Андрей Андреев , изкуствовед и съставител на летописа, посветен на оркестровия живот в столицата от края на XIX век до 1946 година. В продължение на три години д-р Андреев проучва архивите из цялата..
"Крадецът на праскови" е нова българска опера по едноименната повест на Емилиян Станев, чиято втора премиера предстои утре (21 декември) от 19 ч. в..
"Обадете се по-късно – в кома съм" е премиерен спектакъл в Сатиричния театър "Алеко Константинов" по пиесата на Жан Пиер Мартинез "Критично..
В съботната оперна вечер честитим 90-годишният юбилей на световната оперна прима Райна Кабаиванска. Покорила всички големи оперни сцени, оставила е траен..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg