На III Варненски фестивал на науката, който ще се проведе от 24 до 27 октомври 2024 г. във Фестивалния и конгресен център във Варна, ще се съберат водещи учени от България и света, за да представят своите последни открития и иновации в различни области. Основен акцент в програмата е състоянието на морската среда и нейното влияние върху екосистемите и човечеството, включително теми като морска медицина, метеорология и вирусология.
Сред най-интересните теми е изследването на Черно море, където учени от Варна работят съвместно с френски колеги за измерване на различни показатели за състоянието на водната среда. Тези данни имат глобално значение, като се сравняват с подобни измервания по целия свят. Те осигуряват критична информация за оценка на климатичните промени, динамиката на морската екосистема и нейното здраве.
Фестивалът ще разкрие и нови хоризонти за изследване на ледниците, където дроновете играят ключова роля в набирането на данни от недостъпни и опасни терени. Те позволяват на учените да проследяват процесите, свързани с топенето на ледниците и свързаните с тях климатични промени, като събират точни измервания за повърхностните температури и движението на ледовете.
Изследователите, участващи във фестивала, работят и по теми, свързани с генетичното разнообразие на България. Те се опитват да разгадят историята на човешката популация в региона чрез геномни изследвания, като проучват как историческите събития са повлияли на генетичния състав на населението. Освен това, програмата включва и мистериозни космически теми, фокусиращи се върху големите въпроси на астрономията и физиката.
Една от интересните варненски презентации ще бъде изнесена от д-р Венета Тодорова, която вече 26 години изготвя метеорологични морски прогнози за западната част на Черно море. Нейната презентация, която ще се състои на 25 октомври, ще обхване историята и развитието на метеорологичните прогнози за корабоплаването и рибарите в региона.
"Нашата дейност е с изключително голямо значение за гражданското корабоплаване и рибарите в Черно море. През последните 55 години сме разработвали прогнози, които са в помощ не само на професионалистите, но и на хората, които прекарват време на море," споделя д-р Тодорова в предаването "Нашият ден". Тя ще представи съвременните методи за изготвяне на прогнози и как научните технологии продължават да се усъвършенстват, за да отговорят на нуждите на съвременния свят.
Фестивалът предлага разнообразна програма с 90 индивидуални събития, които включват презентации, научни шоута, прожекции на документални и игрални филми, както и работилници и експерименти на живо. Ще има и записи от събития с чуждестранни гости от софийското издание на фестивала. Събитията ще се проведат в различни зали и пространства, специално преобразени за фестивала, и ще бъдат насочени към различни аудитории – от любители на науката до професионалисти.
Чуйте в звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg