Избрано от програмата
от 0.15 до 3.00 часа
Заедно след полунощ – Нощна стража
Водещи: Албена Велева, Иван Драгнев
• Новини от българската и световна музикални сцени.
• Нови сингли.
• На този ден през годините.
• Рожденици.
от 3.00 до 5.00 часа
Еврокласик ноктюрно
Записи от международния музикален радиообмен
от 5.00 до 6.00 часа
Българска народна музика
Изпълнения на Илияна Найденова, Ивелина и Тоника Росенови, Магда Пушкарова, Методи Динков, Иван Георгиев и ОНМ на БНР.
от 6.07 до 7.00 часа
Събота сутрин в...
Водещ: Валери Леков
На гости в село Охрид, община Бойчиновци.
Кметът на селото, читалищния секретар, председателя на пенсионерския клуб и жители на селото, разказват за историята и настоящето на населеното място, за читалището, църквата, местната кухня, делниците и празниците на хората. Втора част.
от 7.20 до 8.00 часа
Детското.БНР
Водещ: Ангелина Грозева
• Героите разказват: "Родоският колос".
• Четене с разбиране: книгата "Прегръдки от Африка". Разговор с авторката Никоела Иванова.
• Четене с разбиране с децата от ЧОУ "Космос", село Осойца.
от 8.06 до 9.00 часа
За здравето
Водещ: Стойчо Стоев
За иновациите в медицината разговаряме с д-р Валери Цеков. На разбираем език поставяме на обсъждане основни сюжети: науката и практиката в помощ на лекарите, новите технологии, иновациите в хирургията, ортопедията и образната диагностика. Акцент поставяме и върху медицинската онкология и фармацията, в частност проучванията и производството на нови ваксини и лекарства. В разговора се включва и доц. Ангел Кунчев с нови факти за имунизационния календар.
от 9.10 до 11.00 часа
Семейно радио
Водещ: Калина Станева
• На Димитровден три троянски села имат храмов празник – Бели Осъм, Добродан и Ломец. Как отбелязват празника в Бели Осъм ще разберем от секретаря на читалището там – Донка Банковска.
• Семейна рецепта: как се правят зелеви сармички и юрдеча чорба разказват кулинарните майстори Калина и отец Михаил от тутраканското село Шуменци техните предци са българи - преселници от Румъния и те носят и пазят историята и спомена за чудните ястия и храни на българския Североизток.
• Семеен маршрут: по повод 70 години от присъединяването на град Триест към Италия, с Калина Колева правим разходка из този мултикултурен град с богата и бурна история.
• Каним слушателите и на най-мащабното събитие за дълголетие и биохакинг на Балканите, което тази събота събира под един покрив над 1000 участници и над 30 водещи здравни експерти.
• На 27 октомври се навършват 90 години от обявяването с царски указ на Витоша за Народен парк. По този повод арх. Петър Диков ни кани на изложба, посветена на тази годишнина в Съюза на българските архитекти.
• Питай децата: как да различаваме фалшивите новини от истинските и може ли световната история да бъде манипулирана? Търсим отговор на тези въпроси сред децата в творческото ателие, озаглавено "На лъжата краката са къси", което се проведе в Етнографския музей.
• Вкусът на истината: отбелязваме Денят на мавруда и кулминацията на празниците, посветени на този ароматен български сорт винено грозде.
• Моето семейство: една двойка посветена на киното, смислените каузи и докосването на най-фините струни на човешката душа чрез изразните средства на Седмото изкуство. Те са режисьорите Яна Алексиева и Симеон Цончев, а техният филм с кауза "Училище за надежда" (в който Яна е и сценарист, а Симеон – продуцент) тръгва по кината в края на месеца.
от 11.00 до 12.00 часа
Сътворението – другост и заедност
Водещ: Ана-Мария Кръстева
Хармония в различията
"Наука без религия е куца, а религия без наука е сляпа" - твърди Алберт Айнщайн. В съвремието ни науката и техниката създадоха мостове над културни, национални и религиозни бездните, които са ни разделяли. Взаимоотношенията и контактите между различните народи и религии се превръщат в необходимост. Когато вярващите от различните религии работят заедно, като се отнасят доброжелателно един към друг и се стремят към сътрудничество в дух на братство, остава надеждата, че враждата, която разрушава връзките между хората, ще бъде преодоляна. Вече 10 години се провеждат научни конференции под надслов "Хармония в различията", които са пространство за диалог на учени от различни научни, образователни и културни институции в България и чужбина, на представители на религиозни и етнокултурни общности, на експерти от нeправителствените организации, на издатели, творци. Как се получава този диалог и какви са ползите от него ще научим от д-р Светла Шапкалова, асистент по теология в УниБИТ.
от 12.20 до 13.00 часа
Антон Митов представя
Водещ: Антон Митов
Творческите търсения на Ради Спасов или как съчетава български народни песни и църковно-славянски песнопения.
от 13.00 до 14.00 часа
Литературата. Начин на употреба
Водещ: Надежда Московска
Разговор за курсовете по творческо писане. На какво можем да се научим, къде е т. нар. вдъхновение? Четенето като обуславящо писането и обратно. Писателят Мартин Колев разказва за предизвикателствата пред курсистите и пред преподаващите.
от 14.00 до 15.00 часа
Кънтри с Лили
Водещ: Лили Друмева
• Нови кънтри артисти: Post Melone.
• Нови кънтри албуми: Luke Combs Fathers & sons (2024).
• Номинации за награди на Country Music Association: Morgan Wallen, Chris Stapleton.
от 15.00 до 16.00 часа
Домът на музите
Водещ: Теодора Церовска
Градските събития
Разговор с Теодора Коцева, куратор на галерия Sold Out Design за изложбата "Къде е паркът?", която представя визуално изследване на градската скейтборд култура.
Представяне на фестивала за дизайн "Мелба" с организаторката Адрияна Андреева. Разговор със Стефани Неделчева и Божана Славкова за тяхната изложба "Мамо Джанка", част от фестивала с анимация направени от Стефани по поезия на Божана.
от 16.00 до 17.00 часа
Плешивото куче
Водещ: Ивайло Кицов
• Мускетарски марш с Кирил Маричков към звездите. Плешивото куче отдава почит към Големия конник на българския рок, който остана завинаги с крак във в(ст)ремето:
- Кирчо Маричков в паметта на Плешивото куче - като фронтмен на "Щурците" и индивидуален артист. А и като личност. (Малко лично, много откровено).
- Кога измисли 13-ата зодия - Щурец, и какво последва от това.
- Спомен за "Бъндараците", първата българска рок група и първата с електрически китари у нас. Началото на пътя.
- За "вкуса на нашето време" - Ивайло Кицов разговаря с Кирил Маричков (в последното негово интервю по повод автобиографията му "На прага на времето").
• За приятеля и колегата:
- Валди Тотев
- Данчо Караджов ("Сигнал")
- Ангел Ангелов - Джендема
- Наско Пенев (Б.Т.Р.)
- Георги Милев (бат' Жоре) (екс-Б.Т.Р., "Конкурент", Милена Славова, "Акцент", "Високо напрежение"...)
• Музикален редкаж. "Щурците" - (демо версия на) "Ще срещнем нашата мечта" с премиера в националия радиоефир. И още "Две битничета пеят".
от 17.00 до 18.00 часа
Трамвай по желание
Водещ: Емил Янев
В епизод 563 "Трамвай по желание" среща своята публика с проф. Кирил Топалов – изтъкнат писател, драматург, литературен историк, преводач, дипломат.
Конкретен повод за гостуването на професора е актуалната премиера на пиесата му "Бог далеко" в Общинския драматичен театър "Владимир Трандафилов" във Видин. Сюжетът е пряко свързан с историята на Видин и Осман Пазвантоглу, който управлява самостоятелно областта от 1795 г. до смъртта си през 1807 г. Той е смятан за един от най-значимите управители на Видинската област през османското владичество. Режисьор на спектакъла е Минчо Събев, а сценографията е дело на Богдан Гешев.
от 18.30 до 19.00 часа
Документално студио
"Втората Световна", сериал, епизод 3
Автор: Илияна Вълчанова, Ивайла Александрова, Анета Янакиева, Радослав Чичев.
от 19.00 до 20.00 часа
Ефир приключение: А сега накъде
Водещ: Оля Стоянова
• Светът разказва истории: За небето и земята – разговор с астрофотографа Михаил Минков, който разказва колко дълъг път се изминава в търсене на тъмни места сред природата, които да му позволят да види и да заснеме звездите. И защо снимането на Млечния път може да бъде като медитация.
• Маршрути: Разказ за Шуменската крепост и историята ѝ.
от 20.00 до 24.00 часа
На опера в събота
Водещ: Алисия Томова
Гаспаре Спонтини - "Весталката", опера в три действия. Спектакъл, състоял се в Париж, в "Опера Бастий" на 19 юни 2024 г. с участието на солисти, хора и оркестъра на "Опера Бастий" с диригент Бертран де Били. В ролите: Елза ван ден Хейвер, Майкъл Спайърс, Ив-Мод Юбо, Жюлиен Бер, Жан Тетжен, Флоран Мбиа.
Избрано от програмата от 0.15 до 3.00 часа Заедно след полунощ – Нощна стража Водещи: Албена Велева, Иван Драгнев • People of Maha с разказ за приключилото им мащабно европейско турне и новия им сингъл On My Own. • Новини от българската и световна музикални сцени. • Нови сингли. от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори: "Казвам се Марк Твен" – 10 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Кирил Чобанов от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Диляна Трачева БНР топ 20 Класация за български песни от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори: "Казвам се Марк Твен" – 9 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Кирил Чобанов от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Четвъртъците - както обикновено слушаме нови записи. Първите две предавания са с концертите от..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори: "Казвам се Марк Твен" – 8 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Зоя Димитрова от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Отново сме на бразилска вълна, макар и не винаги само с бразилци. Две последователни седмици се връщаме 30..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори: "Казвам се Марк Твен" – 7 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Вторниците в "Музиката, която обичам" и този месец са посветени на артисти, условно наречени наши..
На 14 декември "Колегиум музикум Берлин" под диригентството на дългогодишния си ръководител Донка Митева ще се представи за първи път в почти пълен състав..
Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в..
Живеем насред бързо развиващи се технологии, крайни социални нагласи, влияния на глобални тенденции, променящи възприятията и взаимодействието ни със..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg