Живеем насред бързо развиващи се технологии, крайни социални нагласи, влияния на глобални тенденции, променящи възприятията и взаимодействието ни със света.
За културата на младите българи, за живота на сцената и извън нея и за влиянието върху следващото поколение в "Нашият ден" разговаряме с актьора Филип Буков.
Буков е познато лице от театралната сцена, малкия екран и социалните медии – един от онези млади артисти, които задават норми за поведение и формират вкусове сред подрастващото поколение.
Актьорът споделя, че обича да предизвиква себе си, но с ясното съзнание, че човек не може да бъде всичко. Последното нещо, което е постигнал, е преодоляването на страха от високото. Днес Буков е лицензиран парашутист, въпреки недоверието на своите приятели, че е способен да скочи с парашут.
Буков споделя, че обича да прекрачва граници и да провокира, но се стреми като разпознаваема личност да дава добър пример.
"Обществените личности трябва да служат на обществото", вярва актьорът.
Онлайн съдържанието, което се търси и предлага у нас, е копирано от западни примери, а младите хора са достатъчно отворени, за да могат сами да направят съпоставка между творци от целия свят. Според Буков наративите до голяма степен са изчерпани и всичко ново е комбинация от добре забравено старо. Аудиторията сама определя какво иска.
Мечтите на Буков вече не се отнасят единствено до него самия, а са свързани с общото благо. Актьорът мечтае моделът "разделяй и владей" да изчезне от обществото ни и хората да имат шанса да мислят отвъд своето оцеляване.
Буков смята, стараейки се да го доказва с действията си, че всеки човек може да прояви загриженост, да направи нещо малко, което да подобри средата или живота на околните.
За успехите са нужни усилия, защото краткият път работи в краткосрочен план, смята Буков.
Гостът изразява съжалението си, че България се е превърнала по-скоро в една прекрасна територия, отколкото в държава.
В края на разговора Буков споделя, че изпраща една успешна в личен и професионален план година и си пожелава в близкото бъдеще да вижда повече усмихнати хора по улиците.
"Ако всеки един от нас поне веднъж седмично направи нещо за другия, корабът ще отплава в правилната посока", казва Буков.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
"Нечовек" е първата премиера в Народния театър за 2025 година. Спектакълът ще се играе на 17 и 18 януари от 19:00 часа на сцена "Апостол Карамитев" . Негов режисьор е Любомир Колаксъзов, а драматург – Стефан Иванов. "Човекът – това чупливо чудовище" – това нещо го поставих като мото, като подзаглавие на самия спектакъл. Мисля, че това се намира в..
На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през 1966 г., той оставя траен отпечатък като писател, драматург, сценарист и общественик. Въпреки че ни напусна през март 2024 г., творчеството му продължава да живее и вдъхновява. Алек Попов е..
"Изток/Запад" в Националната галерия "Квадрат 500" е преди всичко провокация, бунт и тема за размисъл. Изложбата, представена по идея на Гергана Мудова, обединява творбите на двама световно известни творци – Андрей Молодкин и Сантяго Сиера. Резултатът е силно политически, директен и неудобен, поставящ под въпрос същината на демокрацията и свободата в..
За културните политики и институции през 2024 и 2025 година в студиото на "Нашият ден" разговаряме с Марина Василева , музикален мениджър, член на УС на БМА и бивш заместник-министър на културата. Василева започва с думите: "Най-големият грях на всички предходни управления, отделно от политическата турбулентност, е поставянето в конкурентна..
16 януари е обявен от ЮНЕСКО за Деня на "Бийтълс". На тази дата в далечната 1957 за първи път групата излиза на сцена в ливърпулски клуб. Талантливите млади музиканти са забелязани от Браян Епстайн, скромен собственик на магазин за плочи, който решава да стане продуцент на "Бийтълс". Останалото е история… Днешният ден не е..
Легендите на експерименталната музика и неконвенционалния джаз Франк Гратковски (Германия) и Казухиса Учихаши (Япония) пристигат в София на 23..
Художникът Слав Недев e известен с творбите си у нас и в чужбина, има национални и международни отличия за работата си. Негови картини са включени в..
Художникът Спас Йорданов, дипломант-магистър в специалност “Керамика” на Нов български университет и един от най-емблематичните студенти на ателие..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg