Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лирични сезони с Гергина Дворецка

Гергина Дворецка
Снимка: БНР

Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в Софийския университет "Свети Климент Охридски”. Още като студентка започва работа в тогавашната "Младежка редакция" на програма "Христо Ботев". Целият ѝ професионален път е свързан с БНР. 

Още през 1990 година създава в програма "Христо Ботев" първото предаване за европейска интеграция "Младежта среща Европа", впоследствие преименувано в "Европейски проекти", а от края на 2011 г. – в "Европа без граници". 

Владее френски, английски, италиански, испански, полски и руски. Авторка на стихосбирките: "Понякога е обич" в сборника "Петима млади поети" (1978), "Човекът, когото си чакал" (1990), "Шарени думи" (1996), "Сняг и нежност" (2007), "Балада за птицата Феникс" (2014). През 2009 година излиза книгата ѝ в проза на български и полски език "Славянско танго", а през 2012 – романът в разкази "Откриването на Дагоберта".

Наскоро беше премиерата на най-новата ѝ книга "Лирични сезони", за която критиката пише:

Настоящата стихосбирка излиза по повод 70-годишнината на Гергина Дворецка. В нея тя прави равносметка на дългия си път в поезията. Първата част е със стихотворения, писани през последните десетина години. Във втората е събрала някои свои публикации в списание "Родна реч", "Средношколско знаме", ученическия вестник на 9-а Френска гимназия "Младежки плам".

"Отделям специално внимание на този период, защото знам колко важна беше поезията за момичето, което бях тогава" – споделя авторката. В третата част накратко припомня предишните си 5 стихосбирки, а в четвъртата за първи път публикува свои преводи от френски, руски, английски и италиански, които е правила за собствено удоволствие.

Книгата ще представлява интерес за читателите, които познават авторката от стихотворенията ѝ в средношколските издания, а впоследствие във вестниците "Литературен фронт" , "Пулс", "Стършел" и др., както и за слушателите на Българското национално радио, които си спомнят авторските ѝ предавания по програма "Христо Ботев".

Реката и слънцето

Не преминавай реката, момиче!
Стой си на свежата светла морава,
думи засаждай, отглеждай, обичай
и чудодейни магии раздавай!

А пък реката – тя камъни влачи,
стволове паднали и коренища...
Даже да стискаш за смелост клепачи,
тя ще те пляска и ще те разнищва,

ще те придърпва към калното дъно,
ще ти заплита боклуци в косите.
Водните духове дебнат на тъмно!
Знам го, защото сама го изпитах.


Димитрина Кюркчиева покани в "Артефир" Гергина Дворецка да представи новата си книга “Лирични сезони”.

Снимка – БНР и фондация "Европа и светът"
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Нечовек" в Народния театър

"Нечовек" е първата премиера в Народния театър за 2025 година. Спектакълът ще се играе на 17 и 18 януари от 19:00 часа на сцена "Апостол Карамитев" . Негов режисьор е Любомир Колаксъзов, а драматург – Стефан Иванов. "Човекът – това чупливо чудовище" – това нещо го поставих като мото, като подзаглавие на самия спектакъл. Мисля, че това се намира в..

публикувано на 16.01.25 в 13:35

Спомен за Алек Попов: Между хумора и дълбоката истина

На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през 1966 г., той оставя траен отпечатък като писател, драматург, сценарист и общественик. Въпреки че ни напусна през март 2024 г., творчеството му продължава да живее и вдъхновява. Алек Попов е..

обновено на 16.01.25 в 12:05
Андрей Молодкин, Джулиан Асанж, Рисунка за „Дата на освобождаване“, 2024

Демокрацията, свободата, войната

"Изток/Запад" в Националната галерия "Квадрат 500" е преди всичко провокация, бунт и тема за размисъл. Изложбата, представена по идея на Гергана Мудова, обединява творбите на двама световно известни творци – Андрей Молодкин и Сантяго Сиера. Резултатът е силно политически, директен и неудобен, поставящ под въпрос същината на демокрацията и свободата в..

публикувано на 16.01.25 в 12:05
Марина Василева

Най-големият грях на предходните управления е поставянето на частния и публичния сектор в конкурентна среда

За културните политики и институции през 2024 и 2025 година в студиото на "Нашият ден" разговаряме с Марина Василева , музикален мениджър, член на УС на БМА и бивш заместник-министър на културата. Василева започва с думите: "Най-големият грях на всички предходни управления, отделно от политическата турбулентност, е поставянето в конкурентна..

публикувано на 16.01.25 в 10:17

Денят на "Бийтълс" и още музикални епизоди от живота

16 януари е обявен от ЮНЕСКО за Деня на "Бийтълс". На тази дата в далечната 1957 за първи път групата излиза на сцена в ливърпулски клуб. Талантливите млади музиканти са забелязани от Браян Епстайн, скромен собственик на магазин за плочи, който решава да стане продуцент на "Бийтълс". Останалото е история… Днешният ден не е..

публикувано на 16.01.25 в 09:07