Представете си място, където можете да рисувате със светлина, да стъпите в безкрайността или да станете част от екипажа на космически кораб. Това може да се случи в Бургас в новооткрития Музей на невъзможното. Илиян Димитров и Ивайло Ценкински са автори на идеята и реализацията на този интересен и модерен музей! Тяхно дело са и е са интересните инсталации, в които науката, изкуството и магията се сливат.
"Самата идея за създаването на Музея на невъзможното се породи от желанието да предложим на жителите и гостите на Бургас едно уникално изживяване, което да ги изведе извън границите на реалността. Заедно с Илиян бяхме вдъхновени от различните музеи на илюзиите по света и от желанието да създадем пространство, където хората могат да се забавляват, да бъдат заинтригувани и дори изненадани от нещата, които изглеждат невъзможни на пръв поглед.
Стремежът ни бе да създадем място, където се съчетават забавлението с визуални и интерактивни изживявания, подходящи за всички възрастни", разказва в предаването "Следобед за любопитните Ивайло Ценкински, един от инициаторите на тази идея.
"В Музея на невъзможното всеки ъгъл крие нещо удивително – антигравитационна стая, безкрайни огледала, илюзии с дълбочина и светлина, които ще накарат дори най-скептичните сред нас да ахнат в удивление. Музеят е създаден, за да провокира въображението и да промени начина, по който гледате на света, този музей е новата задължителна дестинация както за местните жители, така и за гостите на града", подчертава Ценкински.
Всяка стая, според него, всяка експозиция е интерактивна и приканва хората да опитат, да снимат, да се забавляват и да открият повече за това, как нашите възприятия могат да ни заблудят.
Целия разговор на Ани Костова с Ивайло Ценкински от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – БНР Бургас и Музей на невъзможното
Темата в това издание на "Време за наука" е една от най-дискомфортните човешки емоции – срамът. Сигурно няма на този свят човек, който поне веднъж да не се е червил, да не е изгарял от срам, а ако има такъв човек, вероятно е социопат. Знаем за какво служи страхът, за какво ни предупреждава болката. За какво ни е срамът се питаме във..
Не от вчера бизнесът у нас алармира, че изпитва недостиг от квалифицирани кадри. В края на миналата година Министерството на образованието и науката предложи 61.32% професионални паралелки в план-приема за гимназии за учебната 2025/2026 г. – най-високият досега процент. Дали това е достатъчно като мярка да повиши интереса на младите хора към..
"Най-важното през целия ми живот е било, че никога не съм спирал да търся нови решения и да уча. Най-важното е да не спираш да упражняваш знанията, които имаш, да търсиш начин да ги надградиш, за да правиш нещата по-лесни, по-прости и по-сигурни. Така растеш!" – това е изводът, който инж. Емил Митев прави на този етап от живота си. Той е носител..
Главен асистент Силвия Георгиева от Университета за национално и световно стопанство, катедра Предприемачество, неотдавна беше в любимия ми щат Гуджарат, за да преподава в тамошния университет. Тъй като не съм ходила в Ахмедабад след ковид пандемията, нямам търпение да я разпитам за този най-голям град в щата, който е и на седмо място в огромна..
Само три години след създаването на Софийския университет са сформирани катедрите по ботаника (1891) и зоология (1897). За десет години броят на катедрите се удвоява и те осъществяват обучение на студенти в рамките на Физико-математическия факултет, в специалността Естествена история. През 1944 г. специалността се разделя на две – Биология и..
Професор арх. Тодор Кръстев, почетен член на Международния съвет за паметниците на културата и забележителните места (ИКОМОС) и експерт по Световното..
Тоби Драйвър , създателят на митичните чудовища Kayo Dot и maudlin of the Well , един от най-оригиналните композитори в съвременната американска..
Във връзка с годишнина от Кюстендилската акция за спасяването на българските евреи от лагерите на смъртта, къщата музей "Димитър Пешев" представя изложбата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg