На 29 октомври 1914 г. България се прощава с един от най-ярките поети на своето време – Пейо К. Яворов. Поетът, чиито стихове оставят дълбока следа в българската и световната литература, продължава да бъде вдъхновение и днес, 110 години след неговата кончина.
В негова памет, на 29 октомври 2024 г., от 11:00 часа Националният литературен музей организира поклонение на гроба на Пейо К. Яворов на Централните софийски гробища. Събитието кани жителите и гостите на София да почетат личността и творчеството на великия поет, чиито творби все още резонират със силни послания и лирична дълбочина. На церемонията ще бъде отслужена панихида, а актьорът Теодор Елмазов ще изпълни избрани стихове на Яворов – думи, които всеки познавач на поезията може да разпознае и почувства като лично послание.
Яворов е неразривно свързан с литературния кръг "Мисъл" и културния подем на Народния театър. Сред неговите драматични произведения, оставили траен отпечатък върху българската културна сцена, са пиесите "В полите на Витоша" (1910) и "Когато гръм удари, как ехото заглъхва" (1912). Яворовата лирика е не само част от националния литературен канон, но и шедьовър на световната поезия. Творби като "Две хубави очи", "Благовещение" и "Вълшебница" и до днес са символ на силната и нежна душевност на автора, вдъхновен от идеалите на любовта и вътрешния конфликт.
В чест на годишнината Българското национално радио предлага уникална възможност за близка среща с поезията на Яворов. В Златния фонд на БНР са съхранени редки записи, включително изпълнението на стихотворението "Две хубави очи" от Любомир Кабакчиев от 1960 г. Освен това, в архивите може да се чуе интервю с писателката Дора Габе, която споделя своите спомени за Яворов, нейния учител в поезията.
Архивите са живи в "Terra Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора. Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как политиците трупат гласоподаватели през конспиративни теории и дезинформация, коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Тодор..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg