Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От иновациите в медицината до изкуствения интелект

Д-р Валери Цеков
Снимка: Кирил Чобанов

Необятна територия за размисъл и коментар, в която предоставихме домакинството на д-р Валери Цеков. На разбираем език поставихме на обсъждане с нашия гост основни сюжети: науката и практиката в помощ на лекарите, новите технологии, иновациите в хирургията, ортопедията и образната диагностика. В последните години нашата медицинска общност по никакъв начин не отстъпва на своите западни колеги. Много бързо биват внедрявани у нас нови технологии, методи и подходи в диагностиката, лечението и възстановяването на пациентите. Това дава нов смисъл на термини като навременна, качествена и в достатъчен обем медицинска грижа. И до голяма степен минимализира възможността от лекарски грешки.

Акценти в разговора поставихме и върху роботизираната хирургия, медицинската онкология и фармацията, в частност проучванията и производството на нови молекули, ваксини и лекарства. Не е тайна, че в последните години не са открити нови антибиотици, а и нови лекарствени продукти в различни терапевтични направления.

При ваксините ситуацията е различна – дори всяка година грипните ваксини са модифицирани спрямо очаквания щам или подвид на грипните вируси. "В този смисъл, по отношение на ваксините, ситуацията е коренно променена. Освен, че и тази година има голямо търсене и съответно недостиг, фактите показват, че процентът на желаещите и реално ваксинираните расте. Бавно, но с устойчива тенденция." – подчерта д-р Валери Цеков.

В разговора по телефона се включи и доц. Ангел Кунчев с нови факти за имунизационния календар. Той внесе присъщата неоспорима фактология в нашия диалог, убедително коментира актуалната ситуация и очакваното развитие на грипната епидемия. Главният държавен здравен инспектор също потвърди увеличения брой на ваксинираните изобщо в България – от 2-3 % преди години до 6, 7 на сто сега.

В седмичното издание на програма "Христо Ботев", посветено на здравето, коментирахме и страховете от т.нар. "човекоядна" бактерия. Доц. Кунчев и д-р Цеков потвърдиха, че това не е откритие, а тази бактерия, наречена Вибрио вулнификус съществува отдавна и успешно се лекува с антибиотик.

Завършихме съботната среща "За здравето" със съвети към аудиторията за превенция и профилактични мерки по отношение на простудните заболявания и най-вече за предпазването от грип и Ковид.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Гл. ас. Ива Станоева

Интересни факти за народните костюми у нас от края на 19-и век

Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за историята на традиционното облекло от 1888 - 1889 година, съхраняван във фонда на проф. Иван Шишманов при Научния архив на Българската академия на науките. Той съдържа рапорти на окръжни управители,..

публикувано на 21.12.24 в 08:15

До март 2025 г българските деца могат да участват в конкурс за географска карта

Българска картографска асоциация, със съдействието на Университета по архитектура, строителство и геодезия, организират 14-и Национален конкурс за детска географска карта. Той е като част от Международния конкурс за детска карта "Барбара Печеник" 2025, съгласно условията, определени от Международната картографска асоциация (МКА). "БНР подаде една..

публикувано на 20.12.24 в 17:40

В Шри Ланка от едно дърво правят три вида чай

Екатерина Арсова гостува в "Покана за пътуване" още докато беше студентка по ветеринарна медицина. Тогава тя разказа какво е да си доброволец в приют за слонове в Тайланд и как е правила педикюр на огромното животно. В живота ѝ настъпиха доста промени – вече е с титлата доктор пред името си, което след сватбата се сдоби с тире. Но любовта ѝ към..

публикувано на 20.12.24 в 15:20

Любомир Любенов: Надявам се колегите ми да бъдат възрожденци

Как се става шампион по математика е трудно да се опише и няма рецепта, но в основата е трудолюбието. Думите са на Любомир Любенов преподавател по математика с над 40 годишен опит от Стара Загора и основател на състезанието "Математика без граници". "Човек трябва да трупа знания и умения в полза на хората, и да стане шампион да не е целта...

публикувано на 20.12.24 в 12:15

В Кан честват 800 епизода и 18-и рожден ден на "Без багаж"

18 години пътешествия по света, срещи с непознати племена и опасни животни, стотици дни с камера на гръб, дрон в небето и обективи във всеки джоб. Радости и несгоди в 800 епизода на "Без багаж". И несломима страст към пътешествията. Рекордният брой заснети и излъчени по целия свят серии на "Без багаж" е отбелязан подобаващо на фестивала Mipcom в..

публикувано на 19.12.24 в 13:15