Приоритетните дейности на Българския културен институт във Варшава са свързани с подкрепа на двустранните партньорства и обмен на идеи, като институтът редовно организира културни и артсъбития в полза на по-доброто взаимно опознаване и разбиране на България и Полша и техните два народа.
В навечерието на Деня на будителите в галерията на Българския културен институт във Варшава беше открита съвместната изложба "Творчески срещи - Варшава".
В нея свои творби показват проф. Светозар Бенчев (директор на Филиала на НХА в Бургас), проф. Маня Вапцарова и доц. Регина Далкалъчева от Националната художествена академия в София.
В експозицията от полска страна участват деканът на Факултета по живопис проф. Марек Вжешински от Академията по изящни изкуства в гр. Гданск, проф. Марек Сак и проф. Дорота Сак от Академията по изящни изкуства в гр. Лодз. И тримата са добре познати и на българската публика от редица българо-полски творчески проекти.
В последните няколко години БКИ-Варшава организира и подпомогна успешни съвместни изяви на НХА - София и Академията за изящни изкуства в полската столица. В общи експозиционни пространства във Варшава, София и Бургас, неотдавна бяха представени ректорите на столичните държавни художествени академии, както и изяви на студенти и дипломанти от двете висши учебни заведения, които се радваха на огромен успех в Полша и България.
С експозицията "Творчески срещи - Варшава" от БКИ възнамеряват да излезе извън столичното пространство и да направят следващи творчески срещи в други градове в Полша. Именно затова изложбата ще гостува по-късно и в град Гданск. Очаква се филиалът на НХА в Бургас да заработи успешно с Гданската художествена академия, а преподаватели от Академията по изящни изкуства в гр. Лодз да продължават сътрудничество си със свои колеги от България. Това са някои от следващите стъпки между България и Полша за създаване на мостове на сътрудничество в културата и духовността.
На оградата на българското посолството във Варшава са наредени платната от експозицията "Будителките", с която сънародниците ни отбелязват Деня на народните будители – 1 ноември.
Авторки на изложбата "Будителките" са Левена Лазарова, Косара Чигирева, Елица Павлович и Албена Лимони. Представянето на експозицията във Варшава се осъществява от Посолството на България със сътрудничеството на Българския културен институт. Тя ще остане на оградата на посолството ни във Варшава до 10 януари 2025 г.
Чуйте подробности за двете изложби от Петър Лянгузов, директор на БКИ институт във Варшава в звуковия файл:
За паметта, като жив организъм, за противодействието спрямо статичното състояние на нещата, за новите мисловни хоризонти – говори Мария Степанова , водеща фигура в съвременната руска литература, писател и есеист. Разговорът в "Артефир" се случва часове преди срещата на Степанова с българските читатели в рамките на формата "Литературни..
В "Галерията" в Пловдив от 18.30 ч. днес ще бъде открита изложбата "Спомени от Рая и други странни места" на художничката Лидия Иванова. Можете да я разгледате до 11 май. Откъде идва името на експозицията и кои са другите странни места – чуйте от интервюто авторката.
В Бургас в "Дома на писателя" от 18 ч. журналистът Слави Томов представя книгата "Грижата за себе си" на френския философ и социолог Мишел Фуко. Изданието е част от легендарната поредица на изследователя "История на сексуалността". Повече по темата може да чуете в интервюто със Слави Томов:
В редакция "Хумор и сатира" ценим точността у другите особено когато е спрямо нас. Нещо подобно има в тайната на точността на японските влакове. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на Валери Петров, Радой Ралин и Любомир..
Гост в "Нашият ден" е ас. д-р Тодор Петев , преподавател по изкуствознание и музейно дело в департамент "Изящни изкуства" на Нов български университет. Повод за разговора е изложбата "Соломоновата Песен на песните. Отгласи". "Това е интердисциплинарен проект, а не просто изложба – една от характерните особености на начина, по който в НБУ..
Между преводите и футбола – разговор в "Нашият ден" с Радослав Папазов , преводач от шведски и норвежки език и професионален футболен коментатор...
Преди 10 години на 22 април беше открита новата галерия "Стубел" с тринадесет картини от серията "Вертикали" изложбата на Атанас Парушев-Шока "Абстрактно"...
За три дни от днес до 26 април за четвърти път ще се проведат "Литературни срещи" на фондация "Прочети София". Темата е "Археология на паметта". Автори..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg