Изложбата "Глад" разположена в пространствата на Художествена галерия – Казанлък на общо 22 места в града е второто издание на проекта в развитие "Навсякъде с изкуството". Жителите и гостите на града могат да се срещнат със съвременното изкуство освен в галерията, в музей "Ахинора", в къщите-музеи Дечко Узунов и Ненко Балкански, в библиотека "Искра", в кафенета, по стените…
Цитатът, който е залегнал в идеята за тази изложба, е част от есето "Пиеса за иките... и за българите" на Георги Марков и гласи: "Когато има глад, няма разсъдък, няма религия, няма удоволствие, няма любов, няма достойнство или морал, няма възвишеност, поезия, изкуство – няма нищо освен инстинкти и празни куркащи или свистящи стомаси." Този текст Георги Марков чете през 70-те години на 20в. в ефира на "Дойче веле". В него писателят обобщава, че "твърде лесно човек би могъл да замени думата глад с думата терор, или с думата робство, или безправие, или диктатура."
По повод 1-ви ноември – Денят на народните будители и по инициатива на Община Казанлък, всички жители и гости на града в Художествена галерия – Казанлък и всички наши филиали ще бъде ден на отворените врати.
"На този ден отдаваме почит не само към книжовниците и революционерите, пишат от галерията, но и към творците, които са обогатили българското изкуство. В колекцията на галерията можете да се насладите на произведения от именити български художници като Владимир Димитров - Майстора, Златю Бояджиев, Дечко Узунов, Иван Милев, както и творби на талантливи казанлъшки творци. Както и да видите актуалните ни изложби "Глад", "Няма само един път” и "Да се оцветим"."
Чуйте Пламен Петров, директор на галерията:
Голямата част от творчеството на забележителния поет, преводач и драматург Стефан Гечев не е издавано до 1990 година. Повод за забраната е публикуваната през 1967 година негова стихосбирка " Бележник " с редактор Блага Димитрова и обвиненията след това към автора в сюрреализъм и дадаизъм, в отглас от съмнителни образци. Разгромяващи статии..
В самия край на годината Едвин Сугарев отбеляза своята 70-годишнина с премиерата на новата си стихосбирка "Тезей в лабиринта". В Американския център на Столична библиотека се състоя литературно четене и представяне на книгата в присъствието на приятели и колеги на поета, критика, публициста, политика. За музикалната среда се погрижиха Йоан и..
На 2 януари, рождената дата на писателя Айзък Азимов, отбелязваме Деня на научната фантастика . За завръщането на жанра в настоящето и бъдещето, за съвременните утопии и антиутопии в "Нашият ден" разговаряме с Александър Попов , преподавател в СУ и познавач на научната фантастика. Утопията е важна част от социалните и литературни..
На всичко сме готови за всепоглъщащата, силна в метафизичните и митичните си измерения любов – смята Дарин Ангелов – защото тя, любовта, е най-великото чувство. Чувство, свързано колкото с живота, толкова и със смъртта. Все пак чрез любов се създава човекът, от любов и умира. А ние, зрителите, сме го гледали как създава изобилие от персонажи на..
Изпратихме вероятно най-успешната година за българската литература. Съвременните български писатели живеят сред богатство от жанрове, стилове и езици, а талантът им все по-рядко се сблъсква с непреодолими граници. Кои бяха интересните събития, литературните акценти, новите заглавия, които затвърдиха присъствието на българските автори върху..
Традиционният и чакан от публиката Празничен новогодишен концерт отново ще се проведе в първия ден от новата година в зала 1 на НДК, от 19.30 часа. На..
Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как..
В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg