Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Станимир Колев: Работим по проект за синтезиране на кислород на Марс

доц. д-р Станимир Колев и Ани Костова

Физиката за доц. д-р Станимир Колев никога не е била лесна наука, но пък всеки, който се занимава с нея, буди уважение сред останалите. 
"Плазмата – това е четвъртото агрегатно състояние в природата. След нагряване на един газ до висока температура вътре в него се получават много йони, електрони и неутрални атоми и молекули, които имат вече по-особени свойства. Затова и по този начин се използват тези процеси, за да се създават различни възможности за прилагането им", разказва доц. Колев.
"Ние, например, използваме газови заряди за преобразуването на въглероден диоксид, който след това се преобразува във въглероден оксид и кислород и получените продукти могат да се използват за различни приложения, включително и за създаването на екогорива, т.е. метанол, керосин и т.н. 
Целта е тези технологии да бъдат изцяло зелени – като слънце и вятър – и да се затвори цикълът на въглеродния диоксид и той на практика се рециклира непрекъснато. Освен това в момента работим по проект за синтезиране на кислород на Марс, където е интересно, че атмосферата е изцяло от въглероден диоксид", разказа доц. Колев.
Доц. Колев подчертава, че има интерес от фирмите и представителите на бизнеса у нас към специалистите, които ние обучаваме, като магистърската програма по космическо инженерство и комуникация, а през последните години, се наблюдава и засилен интерес към това обучение. 
"Във факултета по физика имаме постоянен интерес и към бакалавърските и към магистърските програми, като младежите имат конкретен интерес за своето бъдеще. Тук им предлагаме много и разнообразни инженерни програми, свързани с практическа бъдеща работа", съобщава в предаването "Следобед за любопитните" доц. д-р Станимир Колев – заместник-декан на Физическия факултет и ръководител на магистърската програма по "Аерокосмическо инженерство и комуникации". 
Целия разговор на Ани Костова с доц. д-р Станимир Колев от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – БНР
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Антония Първанова

Медицината или политиката?

В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За здравето". Просто подменихме една дума в заглавието, което даде нов смисъл на разговора ни. Защото, ако "ракията е над политиката", както казват героите на филма, то медицината е над всичко. В този..

публикувано на 03.12.24 в 16:25
„Свети Георги и ламята“ от Лилиан Стамболиева (15 г.), ПГ „П. Яворов“, гр. Петрич

Аудиокнига "Български светци, царе, герои – митове и легенди"

Тя е дело на съвместната работа на децата от ателие "Млади разказвачи" при Народно читалище "Роден край - 1931" и фондация "Детето и фолклора" – проект, подкрепен от програма "София - град на младите и активните" на Столична община. Какво може да накара едно дете да се включи в проект, в който да изследва фолклора, да събира история и мъдрост и..

публикувано на 03.12.24 в 09:35
Християн Георгиев

Еврика! Успешни българи: Християн Георгиев

Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация "Еврика" за постижения в овладяването на знания в областта на строителството и архитектурата. Християн разказва, че винаги е обичал математиката, а днес си дава сметка, че е имал късмета на..

публикувано на 02.12.24 в 17:00
Проф. Збигнев Марчиняк

Какво не се случи в българското училище през последните 10 години

Повод за равносметката е десетгодишнината от гостуването у нас през ноември 2014 г. на бившия полски заместник-министър на образованието проф. Збигнев Марчиняк, водеща фигура в образователната реформа, осъществена в Полша. Преди 10 години проф. Марчиняк е участник в конференцията "Равен достъп до качествено образование" и провежда срещи с..

публикувано на 02.12.24 в 13:20
Ученици от клуб „Млад откривател“, д-р Лилия Старева и Цвета Николова

Фондация "Детето и фолклора" и клуб "Млад откривател"

Съвсем наскоро фондация "Детето и фолклора" завърши своя проект "Млад откривател", с който създаде възможност ученици от 19 СУ "Елин Пелин" в София да открият за себе си (и не само) паметници на културата и историята, които са около тях, "под носа им". "Според мен трябва да се споделят с хората тези открития, които сме направили, информацията,..

публикувано на 02.12.24 в 10:04