На 3 ноември Българската православна църква отбелязва Деня на св. Пимен Зографски, който почитаме като празник на българските художници, особено на иконописците и реставраторите. В предаването "Нашият ден" по повод празника, в рубриката "Епизоди от живота", гостува Елеонора Караиванска — иконописец и преподавател с над 25 години опит в областта на иконописта и храмовата стенопис.
Елеонора Караиванска започва своя път в изкуството по време на обучението си по стенопис, където изучава иконография. В момента тя не само създава икони, но и преподава иконопис и храмова стенопис в Софийската семинария.
"Когато изписваме икона, първо трябва да осъзнаем, че иконата е литургичен предмет и нейното естествено място е храмът," споделя Караиванска. Според нея в иконописта се съчетават две основни области — богословието и изобразителното изкуство. Иконописецът трябва да разбира както значението на иконата в православния храм, така и да владее художествените умения, нужни за изобразяването ѝ. "Той трябва да може да рисува и да бъде добре подготвен."
В православната традиция иконографът осъзнава, че работи в пространство с литургична функция. Църквата е утвърдила използването на свещени образи в храма още през 787 г., на Седмия вселенски събор, когато иконописта е призната за църковно предание, разкриващо евангелските истини. Караиванска подчертава, че предназначението на иконите е много по-висше от чисто декоративната функция, като тяхната цел е да спомогнат за духовното просветление на вярващите.
"Иконописецът трябва да бъде носител на традицията, но въпреки това му е дадена свобода да решава композиционни и пространствени задачи," казва Караиванска. Така всеки иконописец внася личния си почерк в изкуството, като остава верен на основните канони на иконописта.
С тези думи Елеонора Караиванска ни напомня за дълбокото значение на иконописта в православната вяра и за отговорността на тези, които избират да се посветят на това изкуство.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Снимки: личен архив
Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа глобалните и националните процеси през годината, споделяйки своите наблюдения и размисли за обществото, политиката и културата. Говорейки за романа си "Ти, подобие мое", Бимбалов сподели:..
Поглеждаме към новата 2025-а година с календара "Слънчеви лица. Едно послание за добрина" и Тони Маринова, председател на сдружение "Синдром на Даун – България”. "Щом четете тези редове, значи календарът ни с душа вече ви е повикал. Сърцето ви е чуло неговия зов и посланието ни за добрина е готово да разпръсква светлина", пише Маринова на сайта..
Тази година се отбелязва 90-годишният юбилей от обявяването на Витоша за първия природен парк в България и на Балканите. По този повод Регионалният исторически музей – София откри специална изложба, посветена на Витоша, която може да бъде разгледана до края на януари 2025 г. в зала "Инфо център". Изложбата включва архивни фотографии, документиращи..
Балканите в края на 2024 година продължават да стоят на кръстопът. Въпросът за бъдещето на региона остава неясен, като мнозина се питат дали ще успеят да преодолеят тези вътрешни и външни напрежения. В Сърбия продължава серията от студентски протести, които са насочени както срещу властите, така и срещу управлението на президента..
В разговора с издателя Пламен Тотев от издателство "Изида" научаваме за романа "Трима мъже за Вилма" на норвежката писателка Гюдрюн Скретинг. Тази книга е идеалното допълнение към коледно-новогодишните празници – история, която комбинира хумор, дълбоки чувства и изненадващи обрати. Гюдрюн Скретинг открива таланта си за забавно и увлекателно..
Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg