Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да опиташ пайнепълбанана на Мадейра с Мерлин Арнаудова

10
Парк в Мадейра
Снимка: Магдалена Гигова

Всички казваме остров Мадейра, но на място разбрах, че това е само най-големият от архипелага в Атлантическия океан със същото име. Разположен е на почти еднакво разстояние от Мароко и от Канарските острови, но всъщност е португалска територия. Поводът да летя до този вулканичен къс земя е поканата от моята приятелка Мерлин Арнаудова да й гостувам. Мнозина я познават като бизнесдама и заклет пътешественик, но и като атлетката, донесла на България златни медали в спринта от световни първенства по лека атлетика за мастери.

Мерлин е разказвала преди години в "Покана за пътуване" за запознанството си с шаманите на остров Борнео и посещението си на Великденския остров, но днес ще сподели с нас за лежерния живот на Мадейра, където никой не бърза, а времето се стеле гладко и сладко като петмез.

Въпреки че всеки ден празнува живота, тя не се е отказала от спорта и три пъти седмично тренира здраво, за да участва в европейското първенство по лека атлетика за мастери, което ще се проведе догодина в градчето Рибейра Брава, където тя живее. А ако се питате какво е това мастери - ами спортисти над 45 години.


Мадейра е място с блажен климат, където температурите се въртят около 20 градуса през зимата и не стигат повече от 30 през лятото. Забелязах, че отлично поддържаните паркчета са навсякъде из столицата Фунчал, а освен това има и две ботанически градини.

С Мерлин Арнаудова не можахме да избегнем споменаването на Кристиано Роналдо, най-известният жител на острова, за чиито паметник и музей, издигнати приживе ще разкажа в следващия епизод на "Покана за пътуване".

Както вече съм имала случай да призная, аз съм отявлен хранителен сапьор - готова съм да опитам всичко навсякъде. Мадейра ме изненада с пайнепълбанана, странния плод на филоденрдона, наричан още монстер. Да, същото растение, което бабите ни отглеждаха в холовете си. За първи път хапнах пренесения от Бразилия плод черемая и малката червена питанга. Запитах Мерлин какво още е характерно за кухнята на Мадейра. Логично, щом е остров кухнята да изобилства от морски дарове. Но се оказа, че местните хора също така обожават месото.

Вкусовете на света са неизброими, желанията да ги опитаме - също. Този път дегустираме виртуално с Мерлин Арнаудова, която ни отведе до остров Мадейра. Да й пожелаем да вземе медал от европейското първенство за мастери.


Снимки и видео: Магдалена Гигова

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Наталия Темелкова

Сладостта понякога горчи...

Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Крикор Асланян до паметника на Винсент Ван Гог

В музеите на Сезан и Ван Гог в Екс ан Прованс

Поемаме към Екс ан Прованс с пътешественика Крикор Асланян. Той вече е в Монреал, където живее, но преди да отлети го поканих в студиото, за да разкаже за две емблематични места, свързани с Пол Сезан и Винсент Ван Гог. С него се запознахме покрай книгата му "Един софийски малчуган разказва", но се оказа, че е посетил 35 държави и освен в Канада е..

публикувано на 18.11.24 в 12:10
Красимир Стоев

Красимир Стоев: Очаква ни мека зима с повече валежи

"Всеки харесва различно време, включително и ние, синоптиците. Ето сега в това антициклонално, барично поле, което определя времето през последните дни, мога да кажа, че времето е скучно, защото и тези пет изречения, които представляват прогнозата за времето, тя, общо взето, е една и съща. Аз от малък и като синоптик вече, харесвам..

публикувано на 16.11.24 в 11:30
Александра Петкова на връчването на наградите в Катовице

Александра Петкова: Моят проект допълва теорията на Келвин за константните вълни

Александра Петкова от 12.В клас на НПМГ "Акад. Любомир Чакалов" спечели първа награда на Европейския конкурс за млади учени в Катовице, Полша, придружена със 7000 евро и наградата на Стокхолмския младежки научен семинар. Тя ще посети събитията в Нобеловата седмица.  Възпитаничката на НПМГ получи и наградата на Regeneron ISEF, където ще участва..

публикувано на 15.11.24 в 18:05
Михаил Пасков

Изложени ли сме на "технострес" и как да се справяме с него

Навярно повечето от нас, особено принадлежащите към поколенията над 30 години, ще разпознаят у себе си признаците на напрежение, тревожност и дискомфорт пред непрекъснато обновяващите се технологии, средства за комуникация и технологични изобретения. Е, оказва се, че това състояние си има име, а вече се търсят и популяризират стратегии и методи за..

публикувано на 14.11.24 в 17:35