Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Plovdiv Jazz Fest отпразнува десетото си издание с легендарни джаз музиканти

16
Джо Ловано
Снимка: Евгени Димитров, Булфото

Световни артисти и носители на наградата "Грами" гостуваха на десетото издание на Plovdiv Jazz Fest, което се откри в Деня на народните будители и продължи три дни в Дома на културата "Борис Христов" в града под тепетата.

За цялостен принос в българската джаз музика тази година награда получи певицата Мими Николова.

Артистичният директор на фестивала – джаз певицата Мирослава Кацарова даде началото на Plovdiv Jazz Fest със своя концерт PALOMA, заедно с джаз трио Мирослав Турийски (пиано), Младен Димитров (барабани), Александър Леков (бас) и струнен квартет Perfect – Ивелина Христова и Диляна Давидова (цигулки), Мария Венкова (виола) и Антоанина Юрганджиева (виолончело).

През последните десет години Мирослава Кацарова създава всяка година по една нова концертна програма, която се отличава с нова звучност,  умни аранжименти и разказани истории. Заглавието на програмата ѝ този път заимства старата мексиканска песен, чиято любима версия е тази, на Каетано Велосо. Особено важен акцент в своеобразния музикален, но и филмов разказ, бе преработката на познатите стари латино песни.

В първата фестивална вечер на сцената излезе Тил Брьонер – джаз тромпетист, флигорнист, певец, композитор, продуцент и фотограф. Роден през 1971 г. близо до Дюселдорф, той е не само най-популярният германски джаз музикант, но има и собствено място в света на джаза и съвременната музика. Дискографията му представя разнообразие от жанрове, в които могат да се разпознаят джаз, боса нова, поп, фюжън и вокален джаз. 

През 2008 г. е номиниран за "Грами" в категорията "Най-добро инструментално джаз соло. Работата му го среща с величия в света и на джаза, и на поп музиката. Сред тях са имената на Дейв Брубек, Хърби Хенкок, Ани Ленъкс, Джордж Бенсън, Мелъди Гардо, Мадлен Пейру, Кърт Елинг, Карла Бруни, Майкъл Брекър, Ал ди Меола, Тони Бенет, Шака Кан, Натали Кол, Ал Жиро, Майкъл Франкс и др. През април 2016 г. е поканен в Белия дом, за да свири на ежегодния концерт по случай Международния ден на джаза.

На 2 ноември, във втората фестивална вечер, пловдивската публика имаше възможността да слуша двама изключителни музиканти, които досега никога не са свирили като дуо – Майкъл Лийг и Бил Лорънс.

Те свирят заедно от 20 години, но първият им дуетен студиен албум бе представен именно на тазгодишния Plovdiv Jazz Fest. Преди тях на сцената се качи международна съвременна джаз група, създадена през 2018 г. в Ротердам – Half Easy Trio.Присъедини се и украинската певица Тамара Лукашева.

Последната вечер на Plovdiv Jazz Fest на 3 ноември бe буквално пълна с джаз легенди. Тя започна с Trio Tapestry, или иначе казано – триото на саксофониста, композитор и продуцент Джо Ловано.

На финала публиката аплодира и групата на виртуозния американски китарист, композитор, аранжор и изпълнител Майк Стърн, обявен за най-добър джаз китарист от списание Guitar Player през 1993 г. и за един най-добрите джаз китаристи на всички времена, според списание DownBeat. Той е носител на наградата "Майлс Дейвис" на Международния джаз фестивал в Монреал през 2007 година. Майк Стърн пристигна в България, заедно с Лени Стърн (китара и вокал) и Денис Чембърс (барабани).

Всички събития от есенното издание на Plovdiv Jazz Fest се проведоха с институционалната подкрепа на Община Пловдив и Министерството на културата. Фестивалът e част от Културния календар на града за 2024 година.

Чуйте репортаж на Димитрина Кюркчиева в “Артефир” от десетото издание на Plovdiv Jazz Fest в звуковия файл.

Снимки – Plovdiv Jazz Fest – © Patrice Brylla, © Txus Garcia, © Aquapio Films Ltd, ©Attila Kleb, © Sandrine Lee, © Niclas Weber
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50