Срещата между двете далечни наглед полета на изява се случва на територията на софийското 32 средно училище с изучаване на чужди езици "Св. Климент Охридски" в училищния клуб за философия и театър "Персефона". Актьорите са ученици от 10 и 11 клас. Създателка и ръководителка на клуба е учителката по философия Диляна Филипова, която подбира и адаптира текстовете, режисира и поставя спектаклите.
Самото съчетание от философия и театър вече е достатъчно интригуващо, а срещата с гимназистите и учителката им създава рядкото усещане за смисъл, вдъхновение и взаимност, които жадуваме като родители и граждани да виждаме в училищния живот на децата си.
Спектаклите по текстове на Йордан Радичков ("Януари") или по писма, речи и интервюта на известни писатели, поети, художници, философи и учени ("Безшумно вретено едно") стават повод за дискусии и споделяне на размисли и вълнения с публиката от връстници, а изявите пред родители, учители и приятели са преодоляване на собствените граници и разкриват неподозирани способности и страни от личността на младите хора.
С тази предварителна информация се озовавам по време на редовната седмична сбирка на клуб "Персефона". Искам да разбера какво мотивира младите да отделят от времето си и да постоянстват в занимание, което не се вписва в представите ни за интересите на днешните тийнейджъри. Отговора дават Мария, Ксения, Христина, Полина и Ралица.
Мисля си какъв късмет имат тези млади хора да срещнат вдъхновения учител и да получат шанс да изследват собствените си възможности извън задължителното обучение, да съпреживяват и да намират приятелства извън обичайното, което им предлага животът. Зная, че има много такива учители, училища и клубове с дух и атмосфера и тъкмо те оставят светла следа в душите на младите. Клубът за философия и театър "Персефона" при 32 СУИЧЕ е идея и дело на учителката по философия Диляна Филипова. Питам я как стига до щастливата идея да съчетае философията с театъра, какво я кара да влага време, енергия и любов в работата с учениците и дали подобни дейности не показват какво липсва на младите в редовните училищни занимания. Чуйте отговорите в звуковия файл.
С певеца Александър Александров-Алекс неотдавна се разговорихме за пътешествията му по света - за Тайланд, Тайван и Дубай. Тогава той ми каза, че няколко пъти е бил на различни фестивали в Индия и аз силно се развълнувах, понеже не съм ходила в щата Пенджаб. А от разни книжки знам, че името му идва от Петоречие – срещата на пет реки и там в зората..
Свидетелски, преизказни, съдържащи умозаключения или изразяващи съмнение глаголни форми – езикът ни разполага с тях, а използващите и възприемащите ги спонтанно ги избират или реагират във всекидневното общуване. Едно ново направление в лингвистиката – перцептуалната лингвистика – изследва начините на въздействие на определени глаголни форми върху..
В Геолого-географския факултет на СУ "Св. Кл. Охридски" всеки може да изследва себе си, изследвайки света. Предаването "Следобед за любопитните" гостува на факултета. "Нашият факултет е един от най-иновативните в университета, тъй като трансформирахме специалностите си, така че да отговарят на професии на бъдещето, които започват да се оформят...
Първи стъпки Аз съм тръгнал от ромската махала на град Кюстендил. Минах през читалището в махалата, минах през училището, което според мен е най-важното нещо в живота на един човек. И всичко това, което правих през годините и като самодеец (аз съм се занимавал с театър и естрадна сатира, снимал съм разни нещица за местната кабелна телевизия), ми..
Той е на 25, бъдещ лекар, който избира своя път в детска възраст и върви по него уверено, с много вдъхновение и ентусиазъм. Стоимен Димитров завършва специалност "Медицина", в МУ "Проф. д-р Параскев Стоянов" – Варна. Бъдещият лекар е избрал за свое професионално призвание ревматологията. Интересите му са в сферите на социалнозначимите ревматични..
Как да отразяваме човешки трагедии и смърт, коментира в рубриката "Въпреки мрежата" в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова ,..
Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се..
В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин. Конкретен повод за вниманието към..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg