Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Плурализъм и патриотизъм: Пресечни точки или ново разделение?

| Интервю
Снимка: Георги Нейков, БНР

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" се проведе дискусия, разглеждаща основите и границите на национализма, с участието на Василен Василев, докторант по философия в Софийския университет "Св. Климент Охридски", и Ивайло Шопски, един от основателите на пътуващото читалище "Бащино огнище".

Разговорът започна с обсъждане на думите на директора на Народния театър, който заяви: Имаше два свята на патриотизъм, единият беше нашият, в който ние направихме световна кариера. Другият беше отвън, където ние показахме на какво ниво на развитие се намираме в момента.

Шопски се изказа категорично, критикувайки изказването и поведението на директора. "Много е странно и несъвместимо ми звучи този господин, който обруга цяла България и раздели обществото ни на две, да говори за патриотизъм. Може би той е точният пример за антипатриотизъм," заяви той и изрази недоволство от съдържанието на пиесата: "Гледах пиесата в интернет, но преди това съм я чел и на английски, а после и в българския превод. Всичките тези квалификации, които се случва в пиесата, са много скверни и обидни за цялата нация."

Шопски подчерта, че не разбира защо думата "национализъм" е натоварена с негативни конотации: "Няма нищо по-прекрасно от това, човек да е националист и да обича държавата си." Той отбеляза, че политиците умело използват тази тема, за да манипулират общественото мнение. Според него липсата на яснота в политиката е довела до това хората да търсят сигурност в по-консервативни и познати идеи, което е напълно разбираемо.

Василев, който е и преподавател по философия в столично училище, се включи в дискусията, отбелязвайки, че публичният диалог в България често е разделен и лишен от реална комуникация. "Забелязвам в публичното пространство, че ние се делим на – ние, вие – къде с основание, къде, когато говорим, не говорим един на друг, а един през друг. В този смисъл няма публична дискусия, няма дебат", коментира той.

Той се съгласи с Шопски относно липсата на яснота и отчуждеността на българите от политическия процес. "Българинът се чувства отчужден от политическия процес", допълни Василев, подчертавайки, че конструктивният разговор и търсенето на пресечни точки са важни за обществото.

Василев обърна внимание на традициите на българския патриотизъм, като подчерта богатото просвещенско наследство и приноса на личности, основали училища и създали културни институции. "Най-големият принос е плурализмът, да имаме възможност за множество гледни точки, дори ако припомним думите на Левски, целта е да живеем в една демократична република", подчерта той.

Според Василев демократичното общество трябва да се характеризира с аргументирана дискусия и политическо действие, които да вървят ръка за ръка. "За мен е много важно да се опитаме в този разговор да очертаем не само пресечни точки, но и да говорим максимално ясно за важните понятия, да очертаем рамка," каза той.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боряна Ангелова-Игова

Оптимизъм и интеграция: Как спортът приобщава?

В предаването "Време за наука" гостува доц. Боряна Ангелова-Игова , която споделя своите впечатления и анализи за настоящото състояние на спорта в България. Тя изразява оптимизъм, като отбелязва, че изминалата година е била изключително успешна от спортна гледна точка. Карлос Насар: Чакат ме нови предизвикателства, изтощен съм от емоции..

обновено на 17.12.24 в 14:44

Климат, деца и права: Международен проект обединява усилия за устойчиво бъдеще

Децата и техните права често остават на заден план, когато става въпрос за климатичната криза. Според Иван Куцаров от мрежата за гражданско действие "БлуЛинк", именно този аспект е във фокуса на новия проект "Околна среда, права и деца". В интервю за предаването "Време за наука" той обяснява как климатичните проблеми и правата на децата са тясно..

обновено на 17.12.24 в 14:00
Иван Василев, зам.-кмет по финанси в Столичната община.

София става по-чиста и зелена – равносметка от Иван Василев

В навечерието на коледните и новогодишни празници в предаването "Нашият ден" гостува заместник-кметът по финанси на София Иван Василев. В рамките на разговора се обсъждат постигнатото през изминалата година, нерешените проблеми и предстоящите задачи за 2025 г. "Работата за София е привилегия", казва Василев и изразява своята мотивация да..

обновено на 17.12.24 в 13:21
Мануела Несъл

Партньорството на България с ЕБВР през 2024 г.: Преглед на постигнатото и поглед към бъдещето

В рубриката "Темата на деня" дискутирахме развитието на партньорството на България с Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) през изминаващата година и какво предстои в следващите етапи от сътрудничеството ни. Специален гост в студиото беше Мануела Несъл , директор на ЕБВР за България, която разкри ключови данни, проекти и..

публикувано на 17.12.24 в 11:35

"Съвременното китайско общество" – поглед отвътре към днешен Китай

Неотдавна Китайският културен институт в София бе домакин на изключително интересно събитие, събрало представители на културната общност, дипломати, общественици и всички, които проявяват интерес към българо-китайския културен и бизнес обмен. Поводът бе представянето на книгата „Съвременното китайско общество – устройство и начин на живот“...

обновено на 17.12.24 в 11:04