"Спомняме ли си коя е Анна Хен-Йосифова? Какви са нейните заслуги за българското изкуство от началото на ХХ век? Какъв е пътят на жените художнички от нейното време към изкуството? Как една германска художничка се социализира в чужда среда, оставайки вярна на своето призвание? Какво се случва с колекцията на наследниците, опазили творбите ѝ почти 100 години?" На тези въпроси ще чуете отговорите на премиерата на монографията за художничката.
Събитието е тази вечер (14 ноември) в зала 1А в СБХ. Книгата на проф. д-р Милена Георгиева "Говорът на цветята. Анна Хен-Йосифова (1872-1931)" ще бъде представена от Анелия Николаева, изкуствовед, главен уредник в Националната галерия, с музикалното участие на Велян Ванков – виола.
В тази албумна двуезична монография на български и немски език акцентът е върху "приноса на Анна Хен-Йосифова за въвеждането, разработването и стабилизирането на флоралния натюрморт у нас, с внимание към богатия културен контекст, в който се развива този по-специален жанр". Монографията е 432 страници и съдържа над 300 чернобели и цветни изображения от държавни галерии, германски музеи и архиви, частни колекции от България и Германия, като за първи път има и каталог на творби на художничката, обогатен с нови и непознати досега нейни работи. Книгата "Говорът на цветята. Анна Хен-Йосифова (1872-1931)" е своеобразен неин въображаем музей.
Чуйте проф. Милена Георгиева
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на..
По време на Дните на китайската култура и наука у нас гостува поетът Ю Дзиен . Неговата стихосбирка "Давам име на една врана" е достъпна за българските..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg