Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стипендия "Соня Терзийска“ се провежда за девета поредна година

| обновено на 18.11.24 в 09:47

Конкурсът за стипендия "Соня Терзийска" е предназначен за ученици от област Благоевград с изявени интереси и постижения в областта на биологията, химията и екологията. Тази ежегодна инициатива се организира от сдружение "С идея за бъдещето – спорт, образование, култура" и отбелязва деветото си издание през 2024 г. Стипендията има за цел да почете паметта на уважавания учител по биология и екология Соня Терзийска и да подкрепи младите таланти в тяхното развитие.

Ивелин Терзийски, председател на сдружението и син на Соня Терзийска, разказва за мотивацията зад създаването на конкурса: "Майка ми беше изключителен педагог и вдъхновение за много ученици. След нейната кончина, решихме с баща ми и сестра ми да създадем конкурс в нейна памет, за да запазим името ѝ и да насърчим учениците да преследват научните си интереси. Първото издание на конкурса се проведе само няколко месеца след смъртта ѝ и оттогава ежегодно продължаваме тази традиция."

През първите години конкурсът е бил ограничен до ученици от община Сандански, но поради големия интерес и успехите на участниците, той вече обхваща цялата област Благоевград, включително градове като Петрич, Сандански, Благоевград и Гоце Делчев.

Соня Терзийска

"Стипендиите, които сме връчвали, са отишли при деца с престижни постижения в науките. Много от тях сега специализират като лекари или учат стоматология и биохимия в чужбина. Това ни дава увереност, че усилията си заслужават", допълва Ивелин Терзийски.

Кандидатите могат да изпращат мотивационни писма за участие в конкурса до 08.12.2024 г., адресирани до Председателя на УС на сдружение "С идея за бъдещето – спорт, образование, култура". Към писмата трябва да се приложи и служебна бележка от училището, удостоверяваща отличния успех за учебната 2023/2024 година.

Стипендията е насочена към ученици, които отговарят на следните изисквания:

  • Да са ученици от VII до XII клас;
  • Да имат отличен успех за учебната 2023/2024 година;
  • Да участват в извънкласни форми, свързани с биологията, химията и опазването на околната среда;
  • Да са завоювали призови места от областни, национални и международни олимпиади и конкурси в областта на биологията, химията и екологията.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

Снимки: личен архив

По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Десислава Авджиева

Жената предприемач у нас: Синхрон между професия, семейство и социална ангажираност

Денят на жената предприемач се чества в 144 държави и 65 университета и институти по целия свят. Този празник се отбелязва от ООН и се подкрепя от Камарата на представителите в САЩ, като е официално признат от кметовете на градове като Ню Йорк, Лос Анджелис и Филаделфия. През 2024 г. Денят на жената предприемач ще бъде честван в България на 19..

обновено на 18.11.24 в 11:13

Може ли да служим на Бога и на мамона

Притчата за безумния богаташ, която се чете по време на светата Литургия през 9-ата неделя след Кръстовден, ни разкрива съдбата на онзи, който си поставя единствена цел в живота - натрупването на земни блага. За разлика от другите живи Божи създания, които удовлетворяват единствено естествените си потребности, човекът е надарен с разум и воля. Те му..

публикувано на 17.11.24 в 09:40

Истината като жертва

Fake for/or Real е интерактивна изложба, създадена и като пътуваща, през 2020 година от Дома на европейската история в Брюксел. В България тя гостува 3 месеца (до 20 октомври т.г. в залите на Националния етнографски музей) и предизвика много голям интерес. Историята на подправянията и фалшификациите се оказа добър пример, за това как трябва да се..

публикувано на 16.11.24 в 10:05
Георги Лозанов

Доц. Георги Лозанов: Диктатурата става по-популярна перспектива от демокрацията

Тридесет и пет години след падането на Берлинската стена и очакванията на българското общество да стане част от демократичните процеси и форми на управления, сякаш вървим към провал. Доц. Георги Лозанов , преподавател във ФЖМК, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" кой, защо и как бяха превзети България и българските медии след 10..

публикувано на 16.11.24 в 09:00
проф. Димитър Вацов

Проф. Димитър Вацов: Демократичните държави трябва да защитят собствените си ценности

Миналата седмица Фондация за хуманитарни и социални проучвания – София  (ФХСИ-София) беше домакин на международен Форум за информационен интегритет, по време на който учени и изследоватеи от много европейски страни се опитаха да обяснят влиянието и устойчивостта на пропагандата , както и каналите, през които достига до обществата, разбира се, и..

публикувано на 15.11.24 в 16:25