В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в интернет, а дебютната му белетристична книга "Рицарят на Жълтата принцеса" представлява своеобразно приказно фентъзи, развиващо се в геймърска среда. В разговора ни той сподели вдъхновяващи размисли за творчеството и професионалния си път.
Стоян Терзиев определя ресора "Съд и прокуратура", който му е поверен в Радио Пловдив, като "тежък ресор". "Той ми се падна в наследство и оттогава си го нося, тъй като никой друг не е изявил желание да работи в тази област", разказва журналистът. Въпреки сериозността на темите, които го ангажират през деня, вечерите му принадлежат на културата и поезията. "Винаги съм се чувствал уютно в културата. Пиша поезия и знам, че тя е бутиково изкуство. Това е езикът, на който си общувам със себеподобните си", споделя Терзиев.
Идеята за първия му роман идва от наблюдения върху ежедневието на собствения му син. "Синът ми, който тогава беше подрастващ, прекарваше часове пред компютъра, в компютърния свят и игрите. Това ме накара да се замисля колко много губим децата си в този компютърен свят и колко малко те остават до книгите", разказва Терзиев. Така се ражда идеята за "Рицарят на Жълтата принцеса" – история за тийнейджър, който създава собствена принцеса в игра. "Той я създава като младо, образовано и интелигентно момиче", пояснява авторът.
Терзиев подчертава, че е искал книгата му да бъде съвременна и близка до младите хора. Жанрът – приказно фентъзи, развиващо се в компютърна среда – позволява на автора да привлече вниманието на читателите, като същевременно внушава важни ценности.
Особено вълнуваща за автора е обратната връзка, която получава от читателите. "Фейсбук ми дава възможност да виждам как учители и ученици реагират на книгата. На страницата на "Рицарят на Жълтата принцеса" често виждам снимки на учители с класовете си, държащи книгата, а някои ученици показват свои рисунки, вдъхновени от нея," споделя Терзиев. В книгата си той залага на универсални ценности като чест, достойнство и храброст, които, по думите му, все още имат място в живота на младите хора.
Слушайте!
Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..
Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..
В предаването "Нашият ден" Снежана Ташева, преподавател по физика и английски език, писател и преводач, разказа за нестандартната идея, вдъхновила създаването на конкурс за "тъп разказ". Според нея целта е да се предизвикат авторите да излязат от зоната си на комфорт и да създадат нещо, което едновременно да ги затрудни и заинтригува читателите...
В рубриката "Темите на деня" разговаряхме с Милена Статева , доктор по психология и социален психолог, която ни разказа за един иновативен метод за изследване на потиснатите социални смисли – матрицата за социално сънуване . Методът е разработен през 1980-те години от британския изследовател Гордън Лоурънс. Той се основава на разбирането, че..
В рубриката "Епизоди от живота" беше представен новият подкаст "Перник на младите", създаден от Младежки клуб "Да бъдем приятели" към фондация "П.У.Л.С." с подкрепата на Община Перник и Международен младежки център. Проектът има за цел да даде глас на младите хора в региона и да създаде платформа за обмен на идеи и иновации, насърчавайки тяхната..
В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура..
Тази година Дядо Коледа няма да донесе нищо на "Аларма Пънк Джаз" ... Но вместо него вече пристигна (директно от Норвегия, ако не чак от Лапландия)..
Какво ни донесе 2024 година в културен план – размисъл в "Нашият ден" с Димитър Стоянович . В началото на разговора насочваме внимание към новия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg