Д-р Пенчо Кунчев, преподавател в Нов български университет и автор на анимационни филми, представя своя голям труд "Анимационният типаж: 1906-2012", който обхваща развитието на анимацията от зараждането й до наши дни.
"Емил Рейно прави своя "Театър на светлините" в Париж през 1892 г. Той прави едва ли не първата филмова лента. Може да се каже, че е бил и прародител на компютърните игри, защото е движил своите картинки с ръчки и можел да върне, ако публиката много се забавлява. Братята Люмиер обаче взимат неговата публика, той дори отчаян насича своите апарати и ги изхвърля в Сена" – разказва д-р Пенчо Кунчев за драматичните събития съпътствали раждането на анимацията–„За първи типажи могат да се смятат обаче човечетата на Емил Кол, който създава своите "фантоши". Бил е визионер и експериментатор."
Кинокритикът и също преподавател в Нов български университет Боряна Матеева добавя, че неговата книга може да се приеме за учебник по анимация. Относно развитието на технологиите и нашествието на компютърната анимация тя смята, че ще останат две направления в анимацията, подобни на авторското и комерсиалното кино. Според д-р Кунчев обаче въпреки, че вече има толкова добри компютърни програми, които имитират до съвършенство ръчните рисунки, по-важното за студентите е първо да се научат да рисуват.
Двамата се обединяват около виждането, че от българската анимация изчезват важните теми за хумора и еротиката. "Около нас е пълно с теми, ами наведете се и вземете една" – завършва Пенчо Кунчев с призив към съвременните български аниматори.
Представянето на книгата е на 20 ноември, сряда, от 18 часа в книжарницата на НБУ в Центъра на София.
Чуйте Пенчо Кунчев и Боряна Матеева в "Какво се случва".
Тази вечер в пловдивската опера ще има премиера на една от най-известните опрери на Моцарт "Дон Жуан". Екипът е международен и вече е поставял Дон Жуан, но на голямата открита сцена на Античния театър. Режисьор на операта е Михаил Знаниецки, а диригент Лучано Ди Мартино. Международната продукция преобразява сцената в луксозен курорт, в който..
В епизод 579 "Трамвая по желание" представя на своята публика виртуозът на органа Сабин Леви. Проф. Сабин Леви е органист, карилонер, преподавател и доктор по композиция и орган от Канзаски университет, САЩ. Следвал е музика в България, Израел, Франция и Съединените Щати. Носител е на няколко награди на композиционни и органови конкурси и е..
Наскоро бе премиерата на мемоарната книга на Вели Чаушев "Роден край любим", посветена на Златоград и Родопите. Актьорът ни напусна преди 7 години, но думите му звучат и днес, защото са искрени, мъдри и красиви. Познавах Вели Чаушев, откакто се помня. Като дете вкъщи слушахме програма "Христо Ботев" и гласът му за мен бе гласът на спектаклите с..
"Художници помагат на художници" в благотворителна акция на СБХ. Повече за инициативата на част от членовете на СБХ разказва в "Артефир" художничката Долорес Дилова. Благотворителната изложба може да бъде посетена на "Шипка" 6 от 1 до 3 март . Включени са творби на знакови автори, които могат да бъдат закупени на изкушаващи цени...
"Студен фронт", "Останалата част от страната", "Без съществена промяна" – така Камен Старчев в озаглавил творбите в новата си изложба "Влошаване на времето", която може да бъде видяна до 13 април в Музея за съвременно изкуство "Софийски арсенал" (САМСИ) . В интервю за "Артефир" кураторката Надежда Джакова казва: "Камен Старчев..
Отскоро в ръцете на специалистите и любознателните читатели е едно интересно издание, плод на дългогодишен труд – каталог на библиотеката на Осман..
С комедията на Шекспир "Напразни усилия на любовта" Арт театър ще отбележи 94-тия рожден ден на проф. Надежда Сейкова. Тя е режисьор на спектакъла. А..
Тази вечер, от 19 ч. в Артиум център Несебър , посетителите ще имат възможността да се пренесат в Париж. В морския град се готви концерт, вдъхновен от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg