Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук, посветил живота си на България.
Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на най-забележителните художествено-архитектурни работи на Парашчук, разкрива впечатляващия талант на художника, който става основател на българската архитектурна скулптура и създава цяла школа от свои ученици.
Загубата на украинската независимост през лятото на 1921 г. заварва украинския скулптор в България, който бързо се вписва в художествения живот. Запознат отлично с художествените стилове, със занаята на старите австрийски и немски майстори в художествената архитектурна украса, той става партньор на видни български архитекти в строежа на емблематични сгради в София и страната. Сред тях са сградата на БНБ, БАН, Ректората на СУ "Св. Климент Охридски", Народната библиотека "Св. св. Кирил и Методий", Военната академия, Съдебната палата и много др.
Художникът извайва бюстове от натура на Цанко Церковски, Стилиян Чилингиров, Рад Дедев, Йордан Пекарев, Данаил Крапчев, акд. Михаил Арнаудов и др. Той моделира образите на Васил Левски, Пейо Яворов, Гоце Делчев, Христо Ботев, Стефан Караджа. Негово творчество е и барелефът на Алеко Константинов за паметника му в Пазарджик.
Парашчук е лидер на украинската емиграция у нас през 20-те години на миналия век. По-късно е назначен за местен представител на задграничното правителство на Украйна. На него украинците в София, Варна, Русе и Сливен дължат организирането на културно-просветните дружества "Громада", библиотеки, читални, самодейни хорове и др.Михайло Парашчук е роден през 1876 г. в Западна Украйна. С блестящо художествено образование от Краков и Виена той специализира скулптура в Париж, където работи в ателието на Огюст Роден. Създава собствено ателие в Мюнхен, където преподава в тамошната академията. По-късно, преди живота си в България, се е установява в Лвов и Киев.
Изложбата ще продължи до 25 ноември в Централното фоайе на Ректората на СУ "Св. Климент Охридски". Фотографският проект ще бъде представен в различни български градове.
Кураторът на проекта Иво Милев разказа в "Артефир" за живота и творческия път на Михайло Парашчук, оставил трайна следа в българската културна история.
Откри се изложба на Станимир Желев. В нея художникът представя живописни творби. Поводът за експозицията е 60-годишнината на твореца. Кураторът на експозицията Филип Зидаров коментира в "Артефир", че авторът се занимава с вътрешното, със себеизследването, със самопознанието чрез изкуството. Ценното в работите на Желев, че те нито задават въпроси,..
Хип-хоп фенове, пригответе се! Голямата зала на столичния клуб Mixtape 5 ще се превърне в епицентър на черните ритми този петък, 31 януари. 11 години след първия си десант в България, Dope D.O.D. – Duo Оf Darkness, се завръщат с бомбения си саунд . Нищо не е толкова съвършено, колкото идеята да се държиш за полата на традицията, но и да я..
В рубриката "Културен код" на Terra Култура разговаряме с преводачката Гергана Гълъбова за предизвикателствата, свързани с превода на две значими книги – биографичния роман "Леонора" от Елена Понятовска и сюрреалистичния роман "Слуховият рог" от самата Леонора Карингтън. Леонора Карингтън – артистичен и културен феномен Гергана Гълъбова споделя, че..
В "Terra Култура" отправяме поглед към многоизмерното съществуване и портретите на светлината с художничката Добромира Димитрова . Нейната изложба с живопис "Портали към обновление" може да бъде видяна в галерия "Сердика" до 1 февруари. Димитрова запознава слушателите с ключа към нейните "Портали на обновление" – природата. За..
Спомените и реалността на "Дионисиеви мистерии" , които оживяват в платната на маестро Васил Петров – разговор с художника и с галеристката Краси Алексиева . Изложбата може да бъде видяна до 10 февруари в галерия "Възраждане" , разположена в Стария град на Пловдив. На телефонната линия на "Terra Култура" Васил Петров споделя своите..
Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има..
Антикорупционният фонд ( АКФ) излезе с ново разследване , в което разкрива "скандални назначения на политически свързани лица в "Булгартрансгаз"...
Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg