През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на проекта "Фикционално и документално в българската проза на XIX век. Аналогии с чуждестранната литература“, ръководен от гл. ас. д-р Андриана Спасова, и "Българско общество за проучване на XVIII век“.
Съставители на сборника са водещи изследователи: доц. д-р Бойка Илиева, доц. д-р Надежда Александрова, гл. ас. д-р Анна Алексиева, както и членове на проекта, включително гл. ас. д-р Андриана Спасова, гл. ас. д-р Николай Желев и докторант Славея Неделчева. Сборникът съдържа осемнадесет статии, дело на учени от различни институции – Софийския университет и Българската академия на науките (БАН). Сред авторите са Андриана Спасова, Десислава Узунова, Николай Аретов, Пламен Антов, Славея Неделчева и други изтъкнати изследователи.
Разработените в статиите теми обхващат широк времеви период – от XVIII до XX век – и разглеждат българската литература и култура в контекста на аналогии с чуждестранни литературни образци.
В интервю за "Нашият ден" гл. ас. д-р Николай Желев отбеляза, че работата по проекта е имала както научноизследователска, така и преподавателска цел. "През двете години на проекта публикувахме статии и студии, изнесохме лекции в България и чужбина и организирахме конференция на тема "Белетристиката в архивите", разказа той.
Ръководителят на проекта, гл. ас. д-р Андриана Спасова, каза в ефира на предаването, че концепцията на сборника е била да събере отделните изследователи и да се помисли доколко може да се преплита достоверната истина и художествената измислица в един изследователски контекст.
Тя подчерта значението на сътрудничеството с „Българското общество за проучване на XVIII век“, които са подкрепили идеята за конференцията и сборника.
Докторантът Славея Неделчева сподели своя принос към проекта:
"Моята дисертация е насочена към албанската литература и използването на фикционалното като инструмент в целите на Албанското възраждане. Работя върху произведенията на албански автори от ХIХ и ХХ век. Моят принос към проекта беше аналогия с чуждестранната литература и съпоставяне с български автори."
Чуйте разговора в звуковия файл.
Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа глобалните и националните процеси през годината, споделяйки своите наблюдения и размисли за обществото, политиката и културата. Говорейки за романа си "Ти, подобие мое", Бимбалов сподели:..
Поглеждаме към новата 2025-а година с календара "Слънчеви лица. Едно послание за добрина" и Тони Маринова, председател на сдружение "Синдром на Даун – България”. "Щом четете тези редове, значи календарът ни с душа вече ви е повикал. Сърцето ви е чуло неговия зов и посланието ни за добрина е готово да разпръсква светлина", пише Маринова на сайта..
Тази година се отбелязва 90-годишният юбилей от обявяването на Витоша за първия природен парк в България и на Балканите. По този повод Регионалният исторически музей – София откри специална изложба, посветена на Витоша, която може да бъде разгледана до края на януари 2025 г. в зала "Инфо център". Изложбата включва архивни фотографии, документиращи..
Балканите в края на 2024 година продължават да стоят на кръстопът. Въпросът за бъдещето на региона остава неясен, като мнозина се питат дали ще успеят да преодолеят тези вътрешни и външни напрежения. В Сърбия продължава серията от студентски протести, които са насочени както срещу властите, така и срещу управлението на президента..
В разговора с издателя Пламен Тотев от издателство "Изида" научаваме за романа "Трима мъже за Вилма" на норвежката писателка Гюдрюн Скретинг. Тази книга е идеалното допълнение към коледно-новогодишните празници – история, която комбинира хумор, дълбоки чувства и изненадващи обрати. Гюдрюн Скретинг открива таланта си за забавно и увлекателно..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg