През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на проекта "Фикционално и документално в българската проза на XIX век. Аналогии с чуждестранната литература“, ръководен от гл. ас. д-р Андриана Спасова, и "Българско общество за проучване на XVIII век“.
Съставители на сборника са водещи изследователи: доц. д-р Бойка Илиева, доц. д-р Надежда Александрова, гл. ас. д-р Анна Алексиева, както и членове на проекта, включително гл. ас. д-р Андриана Спасова, гл. ас. д-р Николай Желев и докторант Славея Неделчева. Сборникът съдържа осемнадесет статии, дело на учени от различни институции – Софийския университет и Българската академия на науките (БАН). Сред авторите са Андриана Спасова, Десислава Узунова, Николай Аретов, Пламен Антов, Славея Неделчева и други изтъкнати изследователи.
Разработените в статиите теми обхващат широк времеви период – от XVIII до XX век – и разглеждат българската литература и култура в контекста на аналогии с чуждестранни литературни образци.
В интервю за "Нашият ден" гл. ас. д-р Николай Желев отбеляза, че работата по проекта е имала както научноизследователска, така и преподавателска цел. "През двете години на проекта публикувахме статии и студии, изнесохме лекции в България и чужбина и организирахме конференция на тема "Белетристиката в архивите", разказа той.
Ръководителят на проекта, гл. ас. д-р Андриана Спасова, каза в ефира на предаването, че концепцията на сборника е била да събере отделните изследователи и да се помисли доколко може да се преплита достоверната истина и художествената измислица в един изследователски контекст.
Тя подчерта значението на сътрудничеството с „Българското общество за проучване на XVIII век“, които са подкрепили идеята за конференцията и сборника.
Докторантът Славея Неделчева сподели своя принос към проекта:
"Моята дисертация е насочена към албанската литература и използването на фикционалното като инструмент в целите на Албанското възраждане. Работя върху произведенията на албански автори от ХIХ и ХХ век. Моят принос към проекта беше аналогия с чуждестранната литература и съпоставяне с български автори."
Чуйте разговора в звуковия файл.
Броени дни след 24-тия благотворителен Виенски бал в София, в "Моето семейство" гостуват продуцентът и режисьор проф. д. и. Румен Нейков и съпругата му Мария. София застава елегантно и уверено на световната карта на виенските балове благодарение и на семейство Нейкови. Отзвукът и посланията от Виенския бал в българската столица остават..
Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..
Кристина и Нено Костови живеят в София, а фермата им за култивирани боровинки е в с. Осетеново до Калофер. Съвременните технологии им позволяват да контролират поливането и подхранването на растенията, сред които сортовото разнообразие е доволно богато. И Нено, и Кристина работят в IT сектора и работата им позволява да са гъвкави и да..
В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg