Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

| обновено на 22.11.24 в 12:22
4
Снимка: uni-sofia.bg

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство.

Ръкописът е изящно украсен със заставки и инициали и съдържа жития на светии, слова за празници, извадки от патерици и различни монашески четива. Сред тях се открояват житието на Алексий Човек Божий, както и произведения на именити автори като Василий Велики, Йоан Златоуст и Ефрем Сирин.

Това е поредното дарение от д-р Манов, който до момента е предоставил на Центъра "Проф. Иван Дуйчев" впечатляваща колекция от 26 славянски ръкописи и фрагменти, 2 латински ръкописа, 55 гръцки фрагменти, 7 старопечатни книги и 2 икони

Всички тези ценности са обособени в специален фонд, носещ името на дарителя. Подобни дарения д-р Манов прави и на други културни институции в България – архиви, музеи, читалища, библиотеки и православни храмове. Неговата безкористна дейност му спечели славата на съвременен народен будител.

В интервю за предаването "Нашият ден" д-р Румен Манов споделя своето виждане за дейността си и отношението към определението "съвременен будител".

"Това са приятни звуци за ухото, но никога не съм си задавал подобен въпрос и моята дейност не е с такава цел. Това е начин на живот, който ми носи удовлетворение. Аз съм любопитен човек, още от най-ранна възраст живея с историята, с времето, с миналото – с подвизите, героите, битките на царете, хайдутите и революционерите. Знаех, че ще се занимавам с изследователска дейност, с история, с археология", разказва той.

д-р Румен Манов

Д-р Манов подчертава, че дейността му е дълбоко лична и обогатяваща: "Всеки ден е различен – случки, събития, предмети, фотографии, истории, наследства. Това е начин да се отърсим от сегашното безвремие. Всички тези хора, които изваждам от тъмнината на времето, оживяват и доказват с делата си, че любовта към България не е празна дума."

Въпреки смисъла и значението на своята работа д-р Манов признава, че понякога се чувства като "самотник" в съвременния свят. "Изглеждаш като някакъв пеликан или наивен глупак, когато говориш за дарения и ръкописи във време, в което хората говорят за сметки и оцеляване. Но аз вярвам, че ще дойде друго време."

Чуйте разговора в звуковия файл. 

Снимки: БНР, uni-sofia.bg
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да бъдем малко по-щастливи

Програмата "Проект за щастие 2025" на Института за терапия и експресивни изкуства предлага задачи и медитации, които всеки от нас може да изпълнява, с идеята да промени поне мъничко гледната си точка и да отстрани някои пречки пред това да се чувства по-удовлетворен от живота. "Всеки един от нас е обусловен от различни вярвания, предразсъдъци,..

публикувано на 03.01.25 в 16:05

Празничният Ереван: Как арменците посрещат Рождество

Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван. "Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният..

обновено на 03.01.25 в 13:34

"БългариТЕ" – любов през границите и традициите

Как две култури се обединяват, за да създадат своя миг, да преминат през граници и традиции. В своя подкаст епизод "БългариТЕ" Божидар Александров запознава слушателите с историята на Дарина от Йоаким Груево и Хавиер от Пеняфиел, Испания, открили красотата на културните особености и силата на обединяващите ни празници. Чуйте една любов,..

публикувано на 03.01.25 в 10:50

Антигероите оживяват: Новата книга на Васил Русев

Васил Русев, познат като Чайката, отново ни провокира с необикновеното си чувство за хумор и яркото си въображение в най-новата си книга "Наливни истории". Сборникът включва над тридесет напълно различни разкази и поеми , които разкриват парадоксалното и чудатото в живота, както и фантастичното и необяснимото, но винаги погледнати през призмата на..

обновено на 03.01.25 в 10:02
Националната Априловска гимназия

"Взаимоучителният метод": Традиция с модерни приложения

На днешния 2 януари се навършват 190 години от тържественото откриване на Първото светско училище в България, основано в Габрово. Това значимо събитие в историята на българското образование е реализирано благодарение на Васил Априлов, като негов съвременен наследник днес е Априловската гимназия. От ръководството на училището обявиха, че ще..

обновено на 02.01.25 в 11:27