Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Енеаграма: Колко са поведенческите модели?

| обновено на 29.11.24 в 09:37
Снимка: Уикипедия

Енеаграмата е интересна и не толкова популярна система за класификация на личността, представена в предаването "Епизоди от живота". Това е мощен инструмент за себепознание, основан на девет основни личностни типа, наречени енеатипове.

Всеки от тях има уникални мотивации, страхове и поведенчески модели. Енеаграмата предоставя възможност за дълбоко разбиране и приемане на себе си и другите, като същевременно помага за подобряване на взаимоотношенията.

Според думите на Ирина Михайлошина, експерт от Центъра за разрешаване на спорове, енеаграмата е своеобразна "карта" на човешката психика. Тя позволява на хората да разбират своята мотивация, страхове и начин на мислене. Този инструмент е особено полезен за осъзнаване на силните и слабите страни, разпознаване на автоматичните реакции и работата върху тях.

Енеаграмата разграничава девет основни поведенчески модела, които отразяват различните начини, по които хората възприемат и реагират на света. Единицата, наричана реформатор, се стреми към съвършенство и е водена от висок идеализъм. Основният ѝ страх е да допусне грешка, което често я прави критична към себе си и другите. Двойката, или помощникът, е грижовна и подкрепяща личност, която се стреми към обич и приемане. Основният ѝ страх е отхвърлянето, което често я кара да поставя нуждите на другите над своите. Тройката е мотивиран и адаптивен тип, ориентиран към резултати и успех, който се чувства най-добре, когато постига целите си. Четворката е творческа и автентична личност, наричана индивидуалист. Тя се стреми към уникалност, а основният ѝ страх е да бъде обикновена и незабележима. Петицата е аналитична и независима личност, която търси знания и разбиране. Тя предпочита самостоятелността и дълбокото вникване в проблемите. Шестицата е ориентирана към сигурност и стабилност и често се стреми към безопасност за себе си и близките си. Седмицата е любител на удоволствията и разнообразието, която енергично търси нови преживявания и забавления, често за да избегне скуката или дискомфорта. Осмицата е роден лидер, който се стреми към контрол и влияние върху своята среда. Тя е решителна и често защитава уязвимите. Деветката, наричана миротворец, се стреми към хармония и баланс. Тя е толерантна, но често потиска собствените си нужди, за да избегне конфликти.

Разбирането на личния енеаграмен тип може да бъде преобразяващо. То дава яснота за причините, поради които реагираме по определени начини в различни ситуации. Енеаграмата помага да се управляват емоционалните реакции, да се изграждат здрави взаимоотношения и да се насочват усилията към личностно развитие. Според Ирина Михайлошина този инструмент може да се използва не само за себепознание, но и за подобряване на взаимоотношенията между хората – както в личен, така и в професионален контекст.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Обновената сграда на минералната баня в Банкя

Термалното наследство на България в един клик – първа карта на минералните бани

В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..

обновено на 17.02.25 в 11:33

Апостола на свободата в ефира на "Terra Култура"

В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..

публикувано на 17.02.25 в 11:32

Творческа работилница в Стара Загора: Подкрепа и социализация за специални деца

В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..

публикувано на 17.02.25 в 09:44
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Липсата на правила води до това да има само едно правило

Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..

публикувано на 17.02.25 в 09:15
доц. Жана Попова

Един информационен жанр беше превърнат в апологетика на депутат

Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..

публикувано на 17.02.25 в 09:00