Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ирена Гъделева: Соня Йончева вдъхновява с всеки свой проект

| обновено на 03.12.24 в 11:25
Снимка: Ани Петрова, БНР

Соня Йончева, призната за една от най-ярките звезди на световната опера, получи престижната награда "Музикант на годината" за 2023 година на Българското национално радио. Отличието се присъжда след национална анкета, организирана от предаването "Алегро виваче" по програма "Хоризонт". Това не е първото голямо признание за оперната прима от БНР – през 2021 година тя беше избрана за Български посланик на културата в рамките на едноименната инициатива.

При награждаването си Соня Йончева сподели своите вълнения и благодарности. Ето какво каза тя при получаването на наградата:

"За мен студиата на БНР означават много. Когато бях мъничко детенце, слушах едно радио. Радиото винаги е съпътствало моя живот и много от моите дни бяха изпълнени с най-различни емисии и предавания, в които аз разбирах за големи музиканти, които живеят или са живели на тази планета преди нас. За мен е било огромно вдъхновение да се запозная чрез вашите емисии и предавания. Тази статуетка "Музикант на годината 2023 година" заема едно изключително важно място за мен, защото тя обобщава всичко всъщност – музикант на годината в моята родна земя, в България – там, където най-много се чувствам у дома си и където моето сърце винаги е било. Културата е един ключ към по-добро общество."

Ирена Гъделева, водеща на "Алегро виваче", също изрази своето възхищение от Соня Йончева в ефира на "Нашият ден". Тя отбеляза:

"За нас от екипа, за мен, за Татяна Иванова, която следи от години Соня Йончева, е привилегия да се познаваме лично с нея и през годините все повече да се превръщаме от журналисти, които следят, в част от фен групата. Всичко, което тя прави, е много вдъхновяващо. Може и да звучи малко патетично, малко силно казано, но е факт. Когато тя говори, си даваш сметка, че то не е просто, за да се хареса на публиката.

Тя раздвои творческата си енергия в момент, в който е на върха като изпълнител. Тя е там и е много търсена. Налага се понякога да отказва едно, за да осъществи друго. В същото време вече издава списание, вече има агенция, прави тази концертна серия, която е съизмерима с всичко световно, защото тук бяха големи звезди. Сега се открива вторият сезон и чакаме следващите хора, които са на върха на кариерата си."

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мирела Френи и Николай Гяуров

Мирела Френи и Николай Гяуров в "Ернани" на Верди

Записът е от паметен спектакъл, с който на 7 декември 1982 година откриват сезона в Миланската скала – събитие със силен отзвук и сред специалисти, и сред меломани. Излъчваме го ( на 22 февруари от 20 часа ) заради участието на Мирела Френи, великолепна в ролята на Елвира. Както разбира се и заради удивителното преобразяване на Николай Гяуров като..

публикувано на 22.02.25 в 08:00
Сцена от VI действие на операта „Ернани” от Верди

"Ернани", опера в четири действия от Джузепе Верди

Музика: Джузепе Верди Либрето: Франческо Пиаве по драмата на Виктор Юго. Представена за първи път: 9 март 1844 година във Венеция.  Действащи лица: • Ернани - бивш благородник, в момента разбойник (тенор)   • Елвира - годеница на Да Силва, влюбена в Ернани (сопран) • Гомес да Силва - испански благородник (бас) • Дон Карлос - бъдещият Карл V,..

публикувано на 21.02.25 в 12:18

"Избрани хорови творби" – вторият сборник на проф. д-р Георги Петков

Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..

публикувано на 20.02.25 в 16:50

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20