Илияна Семерджиева, посланик на Европейския климатичен пакт, споделя в ефира на "Нашият ден" своето виждане за важността на климатичната тема и начините, по които тя я превръща в част от ежедневието и мисията си. Според нея климатичните промени вече не са просто тема за конференции или доклади – това е реален проблем, който засяга всички и който бъдещите поколения ще усещат все по-силно.
"Темата за климата винаги е била важна, но в последните две-три години тя става все по-значима. За мен тя се превръща в начин на живот и мисия", споделя Илияна. За да повиши информираността на обществото, тя участва активно в различни инициативи, насочени към младите хора. "Важно е да разберем, че това не е проблем на хартия. Това е реален въпрос, с който трябва да сме запознати, за да знаем как да се справим."
Един от проектите, с които тя особено се гордее, е ескейп стая на тема климатични промени, създадена в Стара Загора. Със съдействието на екип от съмишленици, тя успява да привлече вниманието на младите хора чрез интерактивен подход. "Целта ни беше да съчетаем забавлението с ученето. Участниците научават за причините, последиците и решенията на климатичните проблеми, докато се забавляват."
Ескейп стаята е разположена в Международния младежки център в Стара Загора и е достъпна за всички желаещи. "Това е проект, който ще продължи да бъде устойчив, и се надявам да вдъхнови още хора."
След като завършва образованието си в Германия, където се запознава със системното знание за екологията, Илияна се завръща в България, заредена с идеи. "В Германия подходът беше по-различен – обединяваха се различни аспекти на един проблем, а това ми даде перспектива как да комуникирам тези теми достъпно." Един от резултатите е проектът на фондация "Европейски институт", където тя създава интерактивен наръчник за климатичните промени. "Чрез игри и симулации успяхме да покажем връзката между различните проблеми. Това беше уникален начин да предадем темата."
Илияна обръща внимание и на социалните аспекти на климатичните промени. На 6 декември тя ще бъде част от първата паневропейска конференция за енергийна солидарност. Проектът "Солидарност за енергия" акцентира върху въздействието на енергийния преход върху необвързаните жени, разгледано през призмата на международното право за човешките права.
"Като човек от Стара Загора усещам непосредствено всички аспекти на енергийния преход. Закриването на тецовете ще засегне цели семейства и се надявам да бъдат предложени адекватни решения", отбелязва тя с притеснение, но и с надежда за ефективни политики.
Семерджиева вярва, че темата за климата може и трябва да бъде представяна по интересен и достъпен начин, за да достигне до повече хора. "Чувствам отговорност и свързаност с тези, които искат да разберат и да бъдат част от решението. Моята мисия е да бъда мост между знанието и действието."
Чуйте разговора в звуковия файл.
Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) връчи своите традиционни годишни награди. Отличена от АБАИ в категория "Медии" е водещата на "Нашият ден" Нина Цанева, която заслужено получи грамота "Гласът, който вдъхновява". С представянето на теми, свързани с авиационното дело в България, Цанева се превърна в истински глас на..
Отвеждаме слушателите на "Нашият ден" в Париж, където Българското неделно училище "Иван Вазов" създаде коледен подарък за българските семейства от цял свят. Янета Димитрова , заместник-директор на училището и преподавател по БЕЛ разказва какво можем да открием на страниците на международния коледен брой на вестник "Вазовчета", създаден от..
В "Нашият ден" представяме две коледни инициативи на студентите от Софийския университет "Св. Климент Охридски" , които за поредна година ще стоплят сърцата на куп непознати възрастни хора и деца. За десети път Студентски съвет при СУ организира най-топлото си събитие, като приканва студенти, преподаватели и приятели на Алма Матер да се..
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..
"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Галерия-книжарница "Къща за птици" събира днес (10 декември) от 18.00 ч. на литературно четене поетите Балчо Балчев, Валери Манолов, Георги Веснаков (via..
Световноизвестният гръден хирург проф. Валтер Клепетко, който до пенсионирането си бе ръководител на катедрата по хирургия в Университетската болница..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg