За оралната грижа при децата и при възрастните в Lege Artis говори д-р Борислав Миланов, главен секретар на Българския зъболекарски съюз.
Днес се провежда годишната кръгла маса с цел отчитане на постигнатите резултати и очертаване на стратегия, информира д-р Миланов. Специалистът изразява благодарност към присъстващите представители на МЗ, институции и медии.
За 14-а поредна година се състоя сесия за Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0 до 18 г.
Статистиката, която стои зад програмата, по думите на д-р Миланов, е страшна. Над 90% от децата имат поне един кариес в устата си. Нелекуването му води до усложнения и в резултат до 18-годишна възраст всяко дете има поне един разрушен и изгубен зъб.
Представителите на зъболекарското съсловие у нас се стремят да променят тази негативна статистика, като връщат фокуса на обществото и специалистите към оралната профилактика.
Д-р Миланов подчертава, че профилактиката трябва да започне с поникването на първите зъбки на децата, което е отговорност на родителите. Важно е в най-ранна възраст да бъдат създадени първите хигиенни навици.
До 18-годишна възраст децата могат да се възползват от широк дентален пакет, покрит от НЗОК. За съжаление пакетът за възрастните е крайно недостатъчен, изтъква д-р Миланов.
Голяма е била борбата за възможността хората без зъби да получат помощ от НЗОК при изготвянето на най-обикновена протеза, допълва специалистът.
По думите на д-р Миланов е нужна здравна реформа с втори и трети стълб на здравно застраховане.
Най-важна обаче остава профилактиката. Редовното посещение на дентален специалист може да овладее всеки проблем в неговия начален етап, когато лечението би било по-евтино, заявява д-р Миланов.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) връчи своите традиционни годишни награди. Отличена от АБАИ в категория "Медии" е водещата на "Нашият ден" Нина Цанева, която заслужено получи грамота "Гласът, който вдъхновява". С представянето на теми, свързани с авиационното дело в България, Цанева се превърна в истински глас на..
Отвеждаме слушателите на "Нашият ден" в Париж, където Българското неделно училище "Иван Вазов" създаде коледен подарък за българските семейства от цял свят. Янета Димитрова , заместник-директор на училището и преподавател по БЕЛ разказва какво можем да открием на страниците на международния коледен брой на вестник "Вазовчета", създаден от..
В "Нашият ден" представяме две коледни инициативи на студентите от Софийския университет "Св. Климент Охридски" , които за поредна година ще стоплят сърцата на куп непознати възрастни хора и деца. За десети път Студентски съвет при СУ организира най-топлото си събитие, като приканва студенти, преподаватели и приятели на Алма Матер да се..
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..
"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Световноизвестният гръден хирург проф. Валтер Клепетко, който до пенсионирането си бе ръководител на катедрата по хирургия в Университетската болница..
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg