В рубриката "Епизоди от живота" ви срещаме с писателката и журналистка Екатерина Костова, която разказва за своята нова поетична книга "Кръстопът на тишината". Представянето на книгата в София бележи важно събитие за авторката, която споделя, че тя вече е имала своя път в Пловдив.
Екатерина Костова разсъждава върху въпроса дали тишината не е навсякъде около нас. "Разбира се, че тя е навсякъде", споделя тя, но акцентира върху онази тишина, която усещаме най-дълбоко в себе си. Според нея това е творческата тишина – състояние, в което намираме отговори на въпроси, които обикновено не си задаваме в забързаното ежедневие. "Просто защото тези въпроси са по-дълбоки и изискват повече време за размисъл. Ние често живеем по подразбиране, без да се питаме."
Костова подчертава, че в нейното творчество емоцията е водеща, докато размислите идват впоследствие. "Сърцето насочва пътя на мислите, когато пише", отбелязва тя и добавя, че поетичното перо често се движи от чувство, което след това се оформя в думи.
Интересно е, че стихосбирката "Мост между страхове и хоризонти" Новата поетична книга на Екатерина Костова се е появила в разгара на пандемията. За Костова това е било време, когато страховете раждат въпроси, на които човечеството търси отговори още от своето създаване. Тя подчертава, че в условията на обществено притихване е имала възможност да погледне навътре в себе си. "Дори журналистите, които обичайно работят с всички останали, за да създадат мост между тях, трябваше да работят в тишина." Според нея този период е отворил пространство за много творци да преосмислят емоциите, живота и взаимоотношенията си.
Костова завършва с размисъл за творчеството като личен акт. "Няма как да нямаш много лично и в прозата, и в поезията. То е много силно присъстващо. Ако нямаш хоризонт пред себе си, трудно можеш да видиш това, което те заобикаля."
Слушайте!
"Мократа риба. Първият случай на Гереон Рат", романът на Фолкер Кучер, който става основа на сериала "Берлински Вавилон", излезе на български в превод на Алеко Дянков. "Мократа риба" показва Берлин от 1929 г. – град на контрасти, където се сблъскват хедонизмът и авангардът с бедността, социалното недоволство и разделение, и травмите от..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19 ч. Повече за танцовото представление, в което участие ще вземат всички ученици от специалност "Модерен танц", в "Артефир" разказва Константина Ханджиева . Ръководителят на..
Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..
"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..
Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт Център. Донкин, създател, двигател и дух на този фестивал, разказва за неговото начало и за промените във формата през годините. "Времето, в което живеем, е променило междучовешките,..
Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт..
Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в..
"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg